miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Zmieniamy czas na zimowy! W ten weekend śpimy dłużej

0 1 918

W ten weekend pośpimy dłużej: zmienimy czas z letniego na zimowy. Cofniemy zatem zegarki o godzinę. Zegarki przestawimy w nocy z 24 na 25 października. O godzinie 3:00 przesuniemy wskazówki zegarka na 2:00.

 

Czytaj również: IKEA mobilnie w Nowym Sączu

 

Zmiana czasu jest praktykowana od 1916 roku. Czas letni wprowadziło wówczas jedno państwo – Niemcy – ale zmiana zapoczątkowała praktykę zmiany czasu także w innych krajach. Co przemawiało za nią? Chodziło o oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.

Zmiana czasu ma swoich zwolenników, ale też wielu przeciwników. Ci drudzy podkreślają, że badania w ostatnich latach wskazywały na bardzo niewielki, poniżej 1 proc. współczynnik oszczędzania energii. Przytaczają także argument zdrowotny. Twierdzą, że przestawianie zegarków często źle wpływa na nasze samopoczucie.

Szok dla organizmu?
Wiele jest badań dotyczących wpływu zmiany czasu na zdrowie i samopoczucie człowieka. Dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego stwierdził, że dla zdrowych osób zmiana czasu z zimowego na letni (i odwrotnie) wiąże się co najwyżej z gorszą formą w weekend. Tacy ludzie muszą się przestawić, ale po 2-3 dniach ich mózgi uczą się godzinnego przesunięcia – i znów zasypiają albo budzą się o normalnej porze. Lekarze znają jednak przypadki pacjentów, dla których zmiana czasu skończyła się zawałem serca.

Przypomnijmy, że w całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Zgodnie z zapowiedziami Parlamentu Europejskiego, tak ma być co najmniej do 2021 roku. Ostateczna decyzja należy jednak do państw członkowskich.

Opr. Rafał Kmak
źródło: RMF
fot.: pixabay.com

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź