miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

21-dniowa obowiązkowa kwarantanna dla zakażonych małpią ospą w Polsce

Małpia ospa w Polsce. Obowiązkowa kwarantanna

1 2 348

Minister Zdrowia Adam Niedzielski podpisał rozporządzenie związane z obowiązkową kwarantanną w Polsce. 21 dniową kwarantanną objęte będą osoby, u których potwierdzi się obecność wirusa małpiej ospy. Pierwszym krajem na świecie wprowadzająca takie restrykcje była Belgia. Władze kraju wprowadziły je 23 maja (w poniedziałek). W Polsce nie potwierdzono jeszcze żadnego przypadku tej choroby. Dzisiaj wpisano tą chorobę do wykazu chorób zakaźnych w Polsce.

Czytaj również: Śmierć 34-latka podczas libacji alkoholowej. Ujęto trzy osoby, posiedzą 10 lat?

Informację przekazał rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Podał, że w związku rozprzestrzenianiem się małpiej ospy na całym świecie na podstawie podpisanego przez ministra Niedzielskiego „małpia ospa” została wpisana do wykazu chorób zakaźnych. Ponadto w przypadku jej wykrycia na podstawie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi wprowadzona zostaje 21-dniowa kwarantanna. Z informacji podanych przez rzecznika resortu wynika, ze kwarantanna będzie stosowana również wobec osoby posiadającej kontakt z chorym.

Małpia ospa występuje najczęściej w zachodniej i środkowej Afryce. Wirus szerzy się wśród ludzi wyłącznie poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Małpia ospa jest rzadką, zakaźną chorobą odzwierzęcą. Pierwsze przypadki tej choroby u ludzi stwierdzono w latach 70. XX wieku. Objawy małpiej ospy to m.in. gorączka, bóle głowy, wysypka na twarzy oraz na ciele.

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson oświadczył, że brytyjski rząd uważnie przygląda się okolicznościom transmisji wirusa małpiej ospy. Zakażenie tym wirusem wykryto właśnie w Szkocji.

W Wielkiej Brytanii brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia wydała w sobotę rekomendację, by osoby, które mogły mieć kontakt z osobą zakażoną, poddawały się samoizolacji przez 21 dni. Kwarantanna taka nie jest jednak obowiązkowa.

Małpia ospa jest rzadką, zakaźną chorobą odzwierzęcą
Wirus małpiej ospy pochodzi z tej samej rodziny wirusów co wirus ospy prawdziwej. Istnieje hipoteza, że choroba zaczęła się szerzyć, ze względu na zaprzestanie szczepień przeciw ospie prawdziwej, spowodowane faktem, iż choroba ta przestała występować. Szczepionka przeciw małpiej ospie nie istnieje, ale szczepionka przeciw ospie prawdziwej powinna chronić również przed wirusem małpiej ospy.

Fot.: zdj. ilustracyjne /Shutterstock

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Nieposłuszny obywatel pisze

    Rządy kontynuują cichą walkę ze społeczeństwem, pod PRETEKSTEM wirusów zabierają nam podstawowe prawa i wolności człowieka i ukradkiem zmieniają system na totalitarny. Wpisanie małpiej ospy do wykazu chorób zakaźnych niczego nie zmienia. „Choroba szczególnie niebezpieczna i wysoce zakaźna – choroba zakaźna łatwo rozprzestrzeniająca się, o wysokiej śmiertelności, powodująca szczególne zagrożenie dla zdrowia publicznego i wymagająca specjalnych metod zwalczania, w tym cholera, dżuma, ospa prawdziwa, wirusowe gorączki krwotoczne”- ustawa o chorobach zakaźnych – zgodnie z ustawą Covid i małpia ospa nie spełniają ustawowych wymagań, żeby zakwalifikować je do chorób zakaźnych szczególnie niebezpiecznych i o wysokiej śmiertelności. Szczególnie niebezpieczne są działania rządów, które używają PRETEKSTU w postaci chorób zakaźnych do odbierania nam podstawowych praw i wolności i do dania sobie większej władzy. Widzimy na własnych oczach jak powstaje totalitaryzm. Jeśli nie zrzucimy jarzma to za kilka lat będziemy tutaj mieli Zachodnią Koreę Północną.

Zostaw odpowiedź