miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Europejski Festiwal Biegowy w Krynicy. Prestiżowy bieg na 100 km wygrali Hayden Hawks i Katarzyna Wilk

0 336

To pierwsza edycja Europejskiego Festiwalu Biegowego w Krynicy. Na starcie górskich biegów stanęło wielu czołowych polskich zawodników, byli także znakomici biegacze z zagranicy. Na najdłuższym dystansie – 100 km – wśród mężczyzn zwyciężył Amerykanin Hayden Hawks, a wśród kobiet Katarzyna Wilk.

 

Czytaj również: Sądecka firma Solgro na Międzynarodowych Targach GREENPOWER w Poznaniu

30-letni Hawks to postać doskonale wszystkim znana w świecie biegów ultra, to zwycięzca m.in. prestiżowego Lavaredo Ultra Trail. W Krynicy w biegu liczącym 105 km (Krynicka Setka, przewyższenia 4570 m) był najlepszy. Choć trzeba przyznać, że drugi na mecie – Polak Piotr Łobodziński, dwukrotny mistrz świata w towerruningu (biegi po schodach) – przegrał z nim tylko o 12 minut (czas: 9 godzin 46 minut). Trzeci był Marek Causidis.

 

 

Wśród kobiet triumfowała Katarzyna Wilk, aktualna mistrzyni Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie. Rywalizacja miała dramatyczny przebieg: Wilk na początku zajmowała 3. pozycję, ale po 60 km w Krynicy dogoniła rywalki – Dominikę Stelmach i Alexandrę Morozovą, odrabiając prawie 30 minut na 13 km. Jej rywalki jednak pobłądziły i zrobiły dodatkowe 4,5 km. Dominika Stelmach ma pretensje do organizatorów za złe oznaczenia trasy. Na Facebooku pisze, iż na Górze Parkowej pobiegły razem z Morozovą za wstążkami, które miały wyznaczać trasę, ale ta była poprowadzona inaczej (miał to pokazywać track wgrany do zegarka). – Jak można robić krzyżówkę tras i żadnego znaku? Żadnej osoby – pyta Dominika Stelmach, rekordzistka Polski w biegu na 50 km, triumfatorka światowej edycji Wings for Life, czytamy w Gazecie Wyborczej.

 

 

Znani biegacze na starcie w Krynicy
Festiwal zgromadził liczne grono biegaczy górskich. Swój start w Krynicy zapowiedzieli m.in. triumfator biegu TDS na Ultra Trail du Monc Blanc Marcin Świerc, zwycięzca Łemkowyna Ultra Trail Kamil Leśniak, zwycięzca ostatniej Sudeckiej Setki Paweł Czerniak, a wśród kobiet zdobywczyni złotych medali MP w maratonie, maratonie górskim i ultramaratonie Edyta Lewandowska, triumfatorka Chudego Wawrzyńca Ewa Majer.

Program festiwalu biegowego w Krynicy
Europejski Festiwal Biegowy w Krynicy rozpoczął się w piątek, 3 września, i potrwa do niedzieli. W programie jest kilka biegów: oprócz Krynickiej Setki Aria Kiepury (60 km, przewyższenia 2730 m), Powrót Nikifora (43 km, przewyższenia 1840 m), Słotwina Arena (20 km, przewyższenia 1124 m), Małopolska Rekordowa Dycha. Są też bieg dla dzieci i młodzieży. Na starcie stanęło w sumie ponad 1200 zawodników.

Głównym partnerem festiwalu jest Województwo Małopolskie, a za jego organizację odpowiada Fundacja „Na Ratunek” w partnerstwie z gminą Krynica-Zdrój i Uzdrowiskiem Krynica-Żegiestów.

Festiwale biegowe w Krynicy i Piwnicznej
To pierwsza edycja tej imprezy – do tej pory co roku na początku września odbywał się tu Festiwal Biegowy związany z Forum Ekonomicznym w Krynicy. Forum przeniosło się jednak do Karpacza w Karkonoszach, a 12. Festiwal Biegowy odbędzie się za tydzień (10-12 września) w Piwnicznej-Zdroju.

źródło: Gazeta Wyborcza, organizator
fot.: organizator

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź