miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wakacje na dwóch kółkach? Nie zapomnij o ubezpieczeniu roweru!

0 713

Dla niektórych rower to podstawowy środek transportu, dla innych najlepszy sposób na aktywność fizyczną, a jeszcze innym służy głównie podczas wakacyjnych wypraw. Nieważne w jaki sposób używasz swoich dwóch kółek, w każdym przypadku powinieneś rozważyć zakup odpowiedniego ubezpieczenia. Rowerowe OC, casco, assistance czy NNW mogą uratować Cię przed dużymi wydatkami, ale też zapewnić niezbędną nie tylko na trasie pomoc.

Od lat jeździsz na rowerze, ale nigdy nie przyszło Ci do głowy, że możesz go ubezpieczyć? Ochrona ubezpieczeniowa rowerzystów nie jest tak powszechna, jak w przypadku kierowców, co nie znaczy, że nie warto w nią zainwestować. Zwłaszcza że najtańsze OC na rower oznacza znacznie mniejsze wydatki i duże korzyści, a wykupując dodatkową ochronę, można sobie zapewnić np. wsparcie po wypadku, odszkodowanie po kradzieży i wiele innych.

Jak działa OC rowerowe?
Mimo że OC roweru nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem, jego działanie jest bardzo podobne do polisy chroniącej odpowiedzialność cywilną kierowcy samochodu. Oznacza to, że ubezpieczony rowerzysta otrzyma wsparcie finansowe w razie wyrządzenia szkody osobowej lub rzeczowej podczas jazdy na dwóch kółkach. Co więcej, nie ma znaczenia, jakim rowerem będzie się wówczas poruszał – ochroną objęty jest bowiem ubezpieczony, a nie jego pojazd.

Rowerzysta objęty ochroną OC może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela m.in. gdy:

 • wpadnie podczas jazdy pieszego, w wyniku czego ten dozna obrażeń;
 • zderzy się z innym rowerzystą lub hulajnogistą, uszkadzając jego sprzęt;
 • potrąci pieszego i uszkodzi jego smartfona;
 • uderzy w samochód, zarysowując karoserię;
 • wpadnie w pieszego z psem, raniąc zwierzę.

W każdym z tych i w wielu innych przypadkach ubezpieczyciel pokryje straty spowodowane przez rowerzystę, dzięki czemu ten nie będzie musiał rekompensować szkód z własnej kieszeni. Co jednak ze stratami, które w razie wypadku poniesie sam ubezpieczony? Tutaj niestety OC roweru nie pomoże, ale spokojnie, na nim ochrona się nie kończy.

Casco, NNW i assistance na rower – do czego mogą się przydać?
Podobnie jak kierowcy, również rowerzyści mogą skorzystać z szerokiej gamy ubezpieczeń dodatkowych. Na stronie mubi.pl (https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc-roweru/) wymienione są m.in.:

 • casco rowerowe, czyli odpowiednik autocasco gwarantujący ubezpieczonemu pokrycie kosztów naprawy roweru w razie uszkodzenia, czy odszkodowanie po jego kradzieży;
 • NNW rowerzysty, które obejmuje wypłacenie odszkodowania w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu przez rowerzystę, a nawet w przypadku jego śmierci;
 • assistance rowerowe, w ramach którego można liczyć przykładowo na pomoc techniczną na miejscu zdarzenia na drodze, zorganizowanie opieki nad dziećmi w razie wypadku rodzica, pokrycie kosztów transportu medycznego i opieki lekarskiej itp.;
 • ubezpieczenie bagażu przewożonego np. w sakwach rowerowych.

Dokładny zakres każdego rodzaju ubezpieczenia wchodzącego w skład polisy dla rowerzysty zależy od Ciebie. Im większa ochrona, tym droższa składka, dlatego przemyśl dokładnie, czego możesz rzeczywiście potrzebować. Dobrze skonstruowana polisa zapewni Ci właściwą ochronę i wcale nie będzie droga.

Ile kosztuje ubezpieczenie dla rowerzysty?
Na jaki wydatek powinien szykować się rowerzysta, który zechce ubezpieczyć swoje dwa kółka? Nie da się niestety odpowiedzieć jednoznacznie na tak postawione pytanie, ponieważ nie istnieje żadnego rodzaju jednolity cennik ubezpieczeniowy.

Cenę polisy wylicza się indywidualnie dla każdego klienta, a zależy ona m.in. od:

 • wartości i wieku roweru;
 • czasu, na jaki zawierane jest ubezpieczenie;
 • zakresu ubezpieczenia;
 • wieku rowerzysty;
 • rodzaju deklarowanej aktywności rowerzysty;
 • zakresu terytorialnego ubezpieczenia.

Inny koszt ubezpieczenia poniesie zatem właściciel kilkuletniego roweru, którego używa głównie do dojazdów do pracy, a inny rowerzysta z nowiutkim sprzętem kupionym z myślą o wakacyjnej wyprawie za granicę. Koszt może też zwiększyć używanie roweru w sposób wyczynowy lub niebezpieczny, np. uprawiając ekstremalny downhill. W takim przypadku zazwyczaj konieczne będzie dokupienie specjalnego rozszerzenia ochrony.

Przykładowe ceny ubezpieczenia roweru:

 • o 245 zł za ochronę roweru o wartości 3000 zł w Polsce – suma ubezpieczenia OC i NNW wynosi 20 000 zł, a casco 3000 zł.
 • 452 zł za ochronę roweru o wartości 7400 zł w Polsce – suma ubezpieczenia OC wynosi 50 000 zł, NNW 30 000 zł, a ubezpieczenia od kradzieży 7400 zł.
 • 622 zł za ochronę roweru o wartości 5000 zł w Polsce – suma ubezpieczenia OC i NNW wynosi 100 000 zł, a casco 4000 zł.
 • 929 zł za ochronę roweru o wartości 2000 zł w Europie – suma ubezpieczenia OC wynosi 200 000 zł, NNW 100 000 zł, a casco 2000 zł.

W skali rocznej najtańsze OC roweru z podanych przykładów można więc mieć już za ok. 20 zł miesięcznie. Możesz jednak płacić jeszcze mniej – skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową oferującą ochronę dla rowerzystów i spytaj o ofertę, jaką mogą dla Ciebie przygotować.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź