miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

6 mitów o wózkach widłowych wysokiego składowania, w które wierzą ludzie

0 957

Operowanie wózkami widłowymi wysokiego składowania nie należy do najłatwiejszych czynności. Jednocześnie w sieci, czy nawet w rozmowach ze znajomymi często natrafić można na wiele błędnych stwierdzeń, które wprowadzają chaos i wynikają z braku odpowiedniej wiedzy dotyczącej tych urządzeń. Dziś rozprawimy się z 6-cioma najbardziej popularnymi a jednocześnie mylnymi stwierdzeniami dotyczącymi wózków widłowych wysokiego składowania. Sprawdźcie, czy znacie prawdę, czy też wierzycie w mit!

 

Czytaj również: Sezon przeziębień w pełni! Zadbaj o swoje zdrowie naturalnymi ziołami

 

Wózki widłowe wysokiego składowania, jak nazwa wskazuje, odpowiadają głównie za poziomy oraz pionowy transport wewnętrzny ładunków. Dzięki ich charakterystycznej budowie, znacznie różniącej się od konstrukcji wózków czołowych, urządzenia te doskonale radzą sobie z obsługą nawet kilkunastu metrowych regałów. Poniżej zaprezentujemy kilka wybranych, spośród wielu, błędnych sformułowań dotyczących urządzeń tego typu. Być może niektóre z nich pomogą Wam inaczej spojrzeć na te wydajne pojazdy, a inne wręcz przekonają Was do zainwestowania w nie.

1.Naukę jazdy na wózkach widłowych wysokiego składowania należy zacząć od wózków czołowych

Wielu operatorów uważa, że nic tak nie przygotowuje do odpowiedzialnej roli osoby obsługującej wózek widłowy wysokiego składowania, jak zyskanie doświadczenia na urządzeniach o nieco mniejszych możliwościach. I choć, dla niektórych może to być dobry sposób na przygotowanie się, warto wiedzieć, iż wcale nie jest to konieczne! A część pracowników wręcz może mieć problem ze zmianą urządzenia na inne. Nie jest konieczne, aby przyszły operator wózka widłowego wysokiego składowania przechodził przez wszystkie „stopnie” i obsługę każdego typu niższego urządzenia, aż od elektrycznych paleciaków, przez wózki czołowe. Wybierając tego typu zawód, warto skoncentrować się na konkretnym urządzeniu i od początku zdobywać umiejętności z nim związane.

2. Kurs na wózki widłowe uprawnia bezpośrednio do obsługi wszystkich typów urządzeń

Niekoniecznie. Przed zapisem warto zorientować się, jaki dokładnie jest zakres prowadzonego szkolenia i co obejmują praktyczne zajęcia na kursie. Co w przypadku osób, które w przeszłości miały już do czynienia z wózkami paletowymi lub obsługą wózków czołowych, jednak teraz chciałyby podnieść swoje kwalifikacje? Mogą zapisać się na kurs doszkalający, w ramach którego nauczą się obsługi i manewrowania wózkiem widłowym wysokiego składowania.

3. Praca na wózkach wysokiego składowania jest niebezpieczna

To zdecydowanie mit, który warto obalić! Praca na wózkach Reach Truck sama w sobie nie jest niebezpieczna, a urządzenia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby w jak największym stopniu zapewniać bezpieczeństwo zarówno unoszonym ładunkom, jak i obsługującym je operatorom. To chyba oczywiste, iż Urząd Dozoru Technicznego nie zezwoliłby na pracę urządzeń, które stanowią zagrożenie! Skąd zatem tego typu przekonanie? Obsługa wózków widłowych wysokiego składowania, szczególnie na bardzo dużych wysokościach wymaga sporo wprawy i koncentracji. Jednak magazyny wysokiego składowania funkcjonują na terenie całego kraju bez zakłóceń i większych problemów. A wśród ich pracowników stosunkowo rzadko dochodzi do wypadków.

4.Wózki wysokiego składowania nie nadają się do pracy na zewnątrz

Jest to kolejne błędne przekonanie, które nie ma swojego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Choć zazwyczaj wózki widłowe wysokiego składowania wykorzystuje się w magazynach, nie oznacza to jednak, iż nie sprawdzą się one w transporcie na zewnątrz pomieszczeń. Pojazdy te pełnią bardzo ważne funkcje, uczestnicząc w procesie transportowania ładunków, aż od momentu pobrania palet z samochodu dostawczego, aż po umieszczenie ich na regałach. Prawdą jest, iż wózki widłowe wysokiego składowania powinny poruszać się po utwardzonych, prostych nawierzchniach, jednak nigdzie nie ma informacji, iż nie mogą przemieszczać się także na zewnątrz budynków. Dzięki czemu w magazynie – wystarczy posiadać jeden wózek, który sprawdzi się zarówno podczas: pobierania, składowania, jak i wydawania towarów, wraz z załadunkiem do dalszej wysyłki.

5. Jeśli ładunek na widłach opada – należy pilnie wymienić maszt

To stwierdzenie ma w sobie zarówno nieco prawdy, jak i nieprawdy. Najważniejsza jest tu bowiem prędkość opadania wideł masztu. Nawet najlepszej jakości maszt nie jest w stanie utrzymać w pełnym bezruchu maksymalnego dopuszczalnego obciążenia.

W celu sprawdzenia efektywności masztu zamontowanego na wózku widłowym bocznym, wystarczy unieść na widłach ładunek o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu na niedużą wysokość – wystarczy nawet 30-50 cm. Widły będą nieznacznie opadać, jednak dopuszczalne jest, aby był to max 1 cm/ 1 minutę. W tym przypadku i przy takiej prędkości jest to całkowicie normalne i nie sugeruje konieczności wymiany masztu czy elementów układu hydraulicznego na nowy.

6. To, jakie opony do wózka widłowego wysokiego składowania wybierzesz, zależy tylko od Ciebie

Niestety, nie w tym przypadku! Z uwagi na duże obciążenia, z jakimi na co dzień muszą sobie radzić wózki widłowe wysokiego składowania, a przy tym dużą wysokość unoszenia ładunków – w pojazdach tego typu potrzebne są opony, które nie będą narażone na przebicie i utratę stabilności przez wózek. Tego typu oponami są opony pełne do wózków widłowych (inaczej elastyczne lub superelastyczne).

Pełne opony są w całości wykonane z gumy, dzięki czemu nie posiadają wolnych przestrzeni na powietrze pod ciśnieniem, jak opony dętkowe. Ten prosty zabieg sprawia, iż w przypadku uszkodzenia opony, powietrze nie schodzi z niej gwałtownie, a jedynie na powierzchni może być widoczny ślad – przecięcie, coś wbitego lub inne uszkodzenie.

Warto wiedzy szukać u źródeł!

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące wózków widłowych wysokiego składowania najlepiej zadawać je specjalistom! Sprawdź składy wózków widłowych w Twojej okolicy lub skontaktuj się z dowolnym dealerem popularnej marki. Z pewnością, specjalista z długoletnim stażem będzie w stanie udzielić Ci zadowalających odpowiedzi oraz skutecznie doradzić w sprawie zakupu idealnego wózka widłowego wysokiego składowania!

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź