miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Newag dostarczył pierwszą z 6 nowoczesnych hybryd. Wartość kontraktu to 170 mln złotych

0 1 047

Pierwszy z sześciu pociągów hybrydowych zamówionych przez Koleje Dolnośląskie dotarł do legnickiej bazy technicznej przewoźnika. Po zakończeniu testów w październiku wyjedzie na tory – poinformowała w poniedziałek spółka. Maszyna przyjechała z Nowego Sącza, z giganta branży kolejowej – firmy Newag.

 

Czytaj również: Są bogaci i odpowiedzialni! Wspierają domy dziecka i placówki opiekuńcze w Nowym Sączu

 

Pociągi hybrydowe Impuls 2 zostały zakupione w ramach przetargu od nowosądeckiego Newagu. Sześć składów kosztowało w sumie 170 mln zł. Nowe pojazdy posiadają dwusystemowy napęd elektryczno-spalinowy, umożliwiający obsługę każdego rodzaju tras, w tym zupełnie niezelektryfikowanych. Poruszając się w trybie elektrycznym, osiągają prędkość do 160 km/h, a w trybie spalinowym – 120 km/h.

 

 

Koleje Dolnośląskie od zawsze stawiały na najnowocześniejszą technologicznie flotę. Kontrakt z Newagiem czy jeszcze wcześniej z bydgoską Pesą potwierdza obrany kurs rozwojowy, który chcemy kontynuować. Niebawem przewidziane są kolejne dostawy, które wzmocnią nasz park taborowy. Wszystkie zamówione pojazdy zostaną dostarczone w pierwszym półroczu 2022 roku – zapowiedział Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich, cytowany w komunikacie.

 

 

Pierwszy z zakupionych przez KD pojazdów dotarł już do legnickiej bazy technicznej przewoźnika, gdzie przechodzi uzupełniające badania i testy. „Pojazd komfortowo się prowadzi, w trakcji spalinowej praktycznie tak jak w elektrycznej. Co istotne, spala o wiele mniej niż nasza dotychczasowa flota” – wskazał Sebastian Andryszak, maszynista-instruktor z KD, który jako jeden z pierwszych miał okazję prowadzić testowo pierwszą dolnośląską „hybrydę”.

Impulsy 2 składają się z trzech członów. Każdy może zabrać na pokład ponad 300 pasażerów. Niskopodłogowe składy dostosowane są do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Pociągi wyposażone są też w klimatyzację, Wi-Fi, specjalne miejsca do przewozu rowerów, gniazdka elektryczne oraz porty USB.

Jak podkreślił zastępca dyrektora ds. technicznych w KD Łukasz Zgółka, nowe pociągi Kolei Dolnośląskich spełniają najnowsze normy emisji spalin. Są niskoemisyjne zarówno w trakcji elektrycznej, jak i spalinowej.

Spółka podała też, że w pociągach po raz pierwszy na świecie wykorzystano technologię elektronicznego papieru jako informacji dla pasażerów, zastępując tym samym drukowane plakaty, które były dostępne w pojazdach. System składa się z kolorowych wyświetlaczy oraz platformy do zdalnego zarządzania wyświetlaną treścią. Urządzenia pobierają minimalną ilość energii elektrycznej, tylko w momencie zmiany wyświetlanej zawartości – poza tym obraz jest prezentowany bez potrzeby zasilania.

Nowe pojazdy hybrydowe dołączą do obecnie użytkowanych 27 elektrycznych Impulsów. Podpisana ze spółką Newag umowa pozwala regionalnemu przewoźnikowi na zamówienia dodatkowych dwóch pojazdów na warunkach zamówienia podstawowego.

źródło: PAP
fot.: Newag.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź