miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

W Małopolsce uruchomiono jedną z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

1 2 586

W małopolskiej gminie Rzezawa powstała jedna z 10 największych wielkopowierzchniowych farm słonecznych w Polsce. 6 września jej uruchomienie zainaugurowała ALSEVA, która jako jedyna w Polsce firma całkowicie samodzielnie projektuje, buduje, utrzymuje, serwisuje i wytwarza pochodzącą z różnych źródeł zieloną energię. Farma fotowoltaiczna „Rzezawa 60” dysponuje mocą ponad 60 MW i może wyprodukować energię zaspokajającą roczne zapotrzebowanie 80-tysięcznego miasta.

Czytaj również: Sądeckie Solgro – fotowoltaika dla biznesu

Jesteśmy obecnie jednym z czołowych dostawców innowacyjnych, efektywnych kosztowo i energetycznie rozwiązań w zakresie projektowania, budowy, utrzymania, wytworzenia lub magazynowania zielonej energii w Polsce. Koronnym przykładem takiej realizacji jest „Rzezawa 60”, jedna z największych farm fotowoltaicznych na terenie kraju. Cały czas rozwijamy nasze portfolio projektów realizowanych wspólnie z estońskim inwestorem Sunly, który prężnie działa na rynku OZE i magazynowania energii w Polsce oraz w krajach bałtyckich. W planach mamy budowę kolejnych wielkopowierzchniowych elektrowni słonecznych o łącznej mocy nawet 4-krotnie przewyższającej ten projekt, prowadzimy także rozmowy z innymi partnerami – mówił Kacper Łazowski, Prezes Zarządu ALSEVA EPC.

Inwestycja „Rzezawa 60MW” została zrealizowana przez dewelopera i producenta energii – firmę Sunly oraz na jej zlecenie – Grupę ALSEVA. Fundusz Sunly nabył pakiet kontrolny ALSEVA w ubiegłym roku, a w farmę fotowoltaiczną Rzezawa zainwestował 33 miliony EURO i jest to, jak dotychczas, jego największy projekt tego typu w Polsce.

Postrzegamy Polskę jako bardzo atrakcyjny rynek z dużym potencjałem wzrostu w przyszłości. Razem z lokalnym zespołem, który także dostrzega szanse, możemy w nadchodzących latach zwiększyć produkcję czystej energii w regionie – dodał Priit Lepasepp, założyciel i dyrektor generalny Sunly.

Wybudowana w Rzezawie farma fotowoltaiczna dysponuje mocą 60 MW oraz zapewnia średnioroczną produkcję energii wynoszącą blisko 65.000 MWh. Jest w stanie zaspokoić roczne zapotrzebowanie energetyczne 80-tysięcznego miasta – zasilając ok. 30.000 gospodarstw domowych, a także miejską infrastrukturę.

Elektrownia słoneczna „Rzezawa 60” powstała na terenie o powierzchni 50 hektarów, czyli większym niż Błonia w Krakowie. Obejmuje ona także 8,5 km zrealizowanej linii kablowej wysokiego napięcia. Skala projektu wymagała wykorzystania aż 625,5 km kabla – więcej niż dzieli Kraków i Gdańsk – oraz 1.700 ton stali.

Inwestycja wykorzystuje najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, w tym zdalną kontrolę pracy, a do jej zaprojektowania został wykorzystany zaawansowany model matematyczny. Dzięki temu zastosowano nachylenie paneli wynoszące 20° względem gruntu oraz odległość międzyrzędową 2,5 m, co pozwala na maksymalną optymalizację działania elektrowni słonecznej.

We współpracy z Politechniką Krakowską ALSEVA stworzyła program do obliczania pojemności i optymalnego doboru magazynów energii. Stanowi to duży krok ku stabilizacji polskiego systemu elektroenergetycznego. Kolejnym etapem będzie budowa takiego magazynu energii.

Grupa ALSEVA wraz z inwestorem Sunly aktywnie uczestniczy w transformacji energetycznej w Polsce, realizując projekty ukierunkowane na rozwój energetyki zeroemisyjnej. Farmy słoneczne, takie jak „Rzezawa 60”, mają bowiem neutralny wpływ na środowisko, a produkcja energii ze słońca jest zeroemisyjna. Wytworzenie 1 MWh z węgla kamiennego oznacza emisję CO2 na poziomie 342 kg, a w przypadku fotowoltaiki jest to jedynie 43 g w całym cyklu życia farmy. Pozwala to ograniczyć emisję dwutlenku węgla aż o 48 720 ton rocznie!

Działalność Grupy ALSEVA, która wspólnie z inwestorem Sunly rozwija blisko 70 projektów fotowoltaicznych w całej Polsce, wpisuje się w zieloną transformację i coraz szersze zastosowanie OZE. ALSEVA jako jedyna w Polsce całkowicie samodzielnie projektuje, buduje, utrzymuje, serwisuje i wytwarza pochodzącą z różnych źródeł zieloną energię.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Twoje imię pisze

    To bardzo źle. Bo dwutlenek węgla jest potrzebny dla życia roślin, a te dla życia ludzi.
    Kłamstwa ochrony klimatu służą uczynieniu z ludzi niewolników świata elektronicznej inwigilacji.
    Pokutuj bo czas łaski się kończy.

Zostaw odpowiedź