miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Prawie 100 lat tradycji Orkiestry Dętej OSP z Piwnicznej-Zdroju! Trwa nabór muzyków

0 996

Gra od 96 lat, jest znana ze swoich podhalańskich peleryn oraz kapeluszy i nadal rozsławia Piwniczną zarówno na ziemi sądeckiej, jak i w całej Polsce. Mowa oczywiście o Orkiestrze Dętej OSP z Piwnicznej-Zdroju, zespół, który mimo swojej długiej historii wciąż koncertuje i osiąga znakomite osiągnięcia.

Początek orkiestry sięga roku 1928, w którym to Jan Machaj wraz z pierwszymi orkiestrantami wystąpili w czasie procesji z okazji uroczystości dnia Wszystkich Świętych. Orkiestra w czasie pierwszych lat swojej działalności przeżywała rozmaite perturbacje związane z ciężkim dwudziestoleciem międzywojennym, a następnie z tragiczną II wojną światową. Po 6-letniej przerwie orkiestra wróciła do koncertowania w 1946 roku podczas oddania do eksploatacji traktatu z elektrownią.

Zdecydowanie najbardziej owocnymi latami w historii piwniczańskiej orkiestry były lata od 1957 do 1992. Okres ten łączy się z prowadzeniem zespołu przez wybitnego piwniczanina, Antoniego Leśniaka. W czasie jego pracy orkiestra osiągnęła wybitny poziom, który pozwolił jej utrzymywać się w czołówce najlepszych tego typu zespołów w kraju. Pod jego batutą orkiestra występowała na wielu uroczystościach, brała udział w przeglądach powiatowych, wojewódzkich, międzywojewódzkich, a także ogólnopolskich festiwalach amatorskich orkiestr dętych w Bolesławcu, Koszalinie i Ciechanowie. Na wszystkich tego typu konkursach orkiestra była wysoko oceniana za wykonanie utworów, przegotowanie i prezentację musztry paradnej.

Po 35 latach, w 1992 Antoni Leśniak zrezygnował z pracy kapelmistrza, a jego miejsce przejął Adam Gumulak. W czasie jego pracy orkiestra nadal koncertowała, lecz w wyniku niesprzyjających czynników działalność zespołu została zawieszona. W 2009 roku orkiestra reaktywowała się dzięki staraniom wieloletnich członków i jej sympatyków, a jej kapelmistrzem mianowano Jana Jamrozowicza.

W 2017 roku w szeregi orkiestry weszli członkowie orkiestry szkolnej z Piwnicznej-Zdrój, a kapelmistrzem orkiestry został założyciel wspomnianego zespołu – Sławomir Biel. Przez ostatnie 7 lat orkiestra nawiązuje do swoich najlepszych czasów, wracając do czołówki amatorskich orkiestr dętych w całym województwie, a nawet Polsce. Dowodem wybitnego poziomu, który osiągnął zespół w ostatnich latach są trzy zwycięstwa w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w 2017, 2020 oraz 2022 roku. W 2019 roku orkiestra uczestniczyła razem z profesjonalnymi zespołami w III Festiwalu Orkiestr Dętych w Szczecinie w 2019 roku, gdzie uzyskała nagrodę za najlepszy występ statyczny. Pomimo problemów finansowych w 2023 roku, orkiestra przetrwała kryzys i nadal rozwija swoje umiejętności gry scenicznej oraz marszowej, przynosząc dumę całej Piwnicznej.

Obecnie orkiestra liczy ok. 40 członków grających na instrumentach dętych oraz perkusyjnych. Dodatkowo do zespołu wciąż dołączają nowi adepci, którzy pod okiem instruktorów Sławomira Biela, Marcina Kokoszy oraz Emila Kiełbasy doskonalą swoje umiejętności muzyczne.

Idąc w myśl słów piosenki Haliny Kunickiej: ,,Jest w orkiestrach dętych jakaś siła” Orkiestra nadal poszukuje nowych członków chętnych do wzmocnienia wspomnianej ,,siły” oraz chcących rozpocząć swoją własną przygodę ze światem muzyki. Jak mówią sami orkiestranci, aby zacząć przygodę z muzyką nie potrzebne są wybitne umiejętności, lecz chęci, a wiek w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia. Orkiestra oferuje darmową naukę gry na klarnecie, saksofonie, trąbce, a nawet perkusji, darmowe wypożyczenie instrumentu, a przede wszystkim wyśmienitą atmosferę.

Do pracy orkiestry oprócz muzyków potrzebne są również instrumenty, których utrzymanie nie należy do tanich. Dlatego orkiestrze potrzebni są również sponsorzy, którzy wspomogą jej działalność przynoszącą dumę całej gminie Piwniczna.

Mamy nadzieję, że za kilka lat wszyscy mieszkańcy Piwnicznej razem z piwniczańską orkiestrą będą mogli wspólnie śpiewać ,,Dwieście lat!” obchodząc 100-lecie działania zespołu. Aby do tego doszło potrzebne jest zaangażowanie każdego z nas w wypełnianie misji, jaką jest kultywowanie pięknych muzycznych tradycji naszego regionu.

Orkiestra w Internecie:

https://orkiestrapiwniczna.pl
https://www.facebook.com/OrkiestraPiwniczna
https://www.instagram.com/orkiestra_piwniczna/

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź