miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Ortokorekcja – hamowanie rozwoju krótkowzroczności u dzieci w trakcie snu

0 437

Obecnie rozwój nowych technologii umożliwia skuteczne wykrycie wad wzroku, a ich korekcja staje się coraz łatwiejsza i bardziej komfortowa. Ponieważ u dzieci nie można przeprowadzić zaawansowanych zabiegów korygujących krótkowzroczność, rozwiązaniem może być zastosowanie metody ortokorekcji korygującej wadę wzroku podczas snu.

Ortokorekcja jest jedną z najskuteczniejszych metod spowalniania lub hamowania postępu krótkowzroczności u dzieci. Pozwala w ciągu dnia widzieć prawidłowo, bez konieczności noszenia okularów czy soczewek. Należy jedynie założyć specjalne soczewki ortoK przed pójściem spać. W trakcie snu soczewki modelują rogówkę i nadają jej kształt gwarantujący dobrą jakość widzenia. Dzięki czemu w ciągu dnia nie trzeba już zakładać okularów ani tradycyjnych soczewek kontaktowych. Przespanie nocy w ortosoczewkach gwarantuje kilkanaście godzin prawidłowego widzenia.

Dlaczego w przypadku dzieci szczególnie warto rozważyć ortokorekcję
Najważniejszą zaletą ortosoczewek jest hamowanie rozwoju krótkowzroczności u dzieci. Ponadto ortokorekcja bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie dziecka. Soczewki kontaktowe nie przeszkadzają w codziennej aktywności. Plusem stosowania ortokorekcji jest także to, że rodzice mają stałą kontrolę nad przebiegiem korekcji u dziecka. Wieczorem mogą sprawdzić czy soczewki są prawidłowo założone, a w przypadku okularów taka „kontrola” nie zawsze jest możliwa. Wiele dzieci ściąga okulary po wyjściu z domu. Niestety nie noszenie okularów u osób z wadą nie wpływa dobrze na układ wzrokowy, który na skutek braku odpowiedniej korekcji może rozwijać się nieprawidłowo.

Jak wygląda dobór odpowiednich soczewek u dzieci?
Soczewki ortokorekcyjne u dzieci i dorosłych dobierane są bardzo podobnie, jest to pełne badanie wzroku tak jak przy doborze każdej korekcji soczewkami twardymi. Najpierw badanie komputerowe, później pełne badanie ostrości wzroku ewentualnie zeza i ustawienia oczu. Wykonuje się również badanie w lampie szczelinowej: oceniamy przedni odcinek oka powieki, rzęsy rogówkę i spojówkę. Bardzo dokładnie sprawdzamy czy nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych. Następnie wykonujemy topografię rogówki, jest to bardzo ważny element doboru soczewek ortoK. Topografia to trójwymiarowa mapa rogówki, która pozwala nam dobrać odpowiednie soczewki ortokorekcyjne. Następnie zakładamy soczewki na oko, w których trzeba przebywać około godziny. Po tym czasie możemy sprawdzić ułożenie soczewki na oku, ostrość widzenia w soczewkach i dokonać ewentualnych poprawek. Pierwsza kontrola jest po pierwszym tygodniu spania w soczewkach, następna po miesiącu, po trzech miesiącach i później, jeżeli jest wszystko w porządku, kontrole odbywają się co pół roku. – podkreśla Piotr Toczołowski, specjalista optometrii klinicznej z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Jak długo utrzymuje się zazwyczaj efekt dobrego widzenia u dzieci?
Efekt dobrego widzenia u dzieci i dorosłych przy dobrze dobranej soczewce ortokorekcyjnej powinien utrzymać się przez minimum jeden dzień. Czasami pacjenci z mniejszymi wadami wzroku zakładają soczewki co drugą noc, jednak nie jest to regułą. Czas korekcji uwarunkowany jest podatnością rogówki na odkształcenie jak i jej grubością. Przez pierwsze trzy miesiące zalecamy zakładanie soczewek ortoK każdej nocy. Później, można zweryfikować czy spanie w soczewkach co drugą noc zapewnia taki sam komfort widzenia co po jednej nocy. Każdy pacjent musi sam ocenić czy po nocy bez soczewek widzi wystarczająco dobrze.

Które dzieci mogą stosować metodę ortokorekcji, a dla kogo jest ona niewskazana?
Osoby młode z postępującą krótkowzrocznością są najbardziej odpowiednimi kandydatami do ortokorekcji. Rodzice, którzy sami są krótkowidzami wiedzą jak szybko wada może postępować i zazwyczaj są pozytywnie nastawieni do tej metody. Ważne aby również dzieci były odpowiednio zmotywowane do zakładania soczewek. Nie można robić nic na siłę. Nie dobiera się soczewek u dzieci, które nie są odpowiednio dojrzałe do ich noszenia.

Nie powinno się dopuścić, aby krótkowzroczność powiększała się w krótkim czasie z -1.00 dioptrii do na przykład minus 3.00. Pełną korekcję ortosoczewkami osiąga się u pacjentów z krótkowzrocznością do około – 5 D oraz astygmatyzmem do około 1,5 D. W przypadku większej krótkowzroczności możliwa jest niepełna korekcja, co skutkuje noszeniem okularów bądź soczewek kontaktowych o odpowiednio mniejszej mocy. Ortokorekcja jest niewskazana dla osób ze schorzeniami rogówki i przedniego odcinka oka.

Kiedy ortokorekcja przynosi największe korzyści?
Ortokorekcja według wielu badań powstrzymuje rozwój krótkowzroczności u dzieci. Mniejsza wada wzroku to wygodniejsze życie i mniejsze ryzyko chorób oczu w przyszłości. Niektórzy pacjenci wybierają ortokeratologię, ponieważ nie chcą być zależni od okularów czy soczewek kontaktowych.

Liczba dzieci z wadami wzroku, rośnie z roku na rok w szybkim tempie. Wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem monitora i telewizora oraz obciążenie procesem nauki, wymuszającym pracę oczu w bliskiej odległości są głównymi przyczynami przybywającej ilości krótkowidzów. Wada krótkowzroczności osiąga u dzieci coraz większe wartości i pojawia się w coraz młodszym wieku. – podkreśla Piotr Toczołowski, Specjalista Optometrii Klinicznej z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Najczęściej praktykowane metody korekcji wad wzroku, jak stosowanie okularów czy miękkich soczewek kontaktowych, to dla wielu młodych osób duży dyskomfort. Obecnie doskonałą alternatywą, wartą rozważenia u dzieci jest ortokorekcja, której innowacyjność polega na stosowaniu specjalnych twardych soczewek kontaktowych podczas snu.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź