miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Newag promuje energię słoneczną! W dzień wyprodukowali 1MWh

0 898

Sądecka firma Newag zainwestowała niedawno w instalację fotowoltaiczną. Poinformowała wczoraj, że kolektory słoneczne usytuowane na dachach firmy były w stanie wyprodukować 1MWh energii elektrycznej.

 

Czytaj również: Wyremontują drogę krajową nr 28!
Minister infrastruktury zatwierdził inwestycje na drogi za 582 mln zł

 

Oprócz tego, że w NEWAGu produkujemy pojazdy szynowe to od niedawna produkujemy też własną energię – czytamy w komunikacie firmy. – Pogoda sprzyja, więc dziś wyprodukowaliśmy 1,03 MWh, a w marcu łącznie już 13.07 MWh.

Tym samym zachęcamy innych do rozważenia wykorzystania energii słonecznej. Nie należy zapominać, że korzystając z odnawialnych źródeł energii, chronimy klimat i nas samych…

 

 

Fotowoltaika to sposób na produkcję prądu elektrycznego dzięki energii słonecznej. Zwykle zasadniczą część instalacji umiejscawia się na odpowiednio naświetlonych dachach, lub częściach działek, na które nie pada cień. Ogniwa fotowoltaiczne zbierają energię pochodzącą z naszej najbliższej gwiazdy i przekazują ją do falownika. Ten przerabia ów potencjał na zwyczajny prąd. Taki sam, jaki płynie w naszych gniazdkach. Zwykle osoby prywatne decydują się na mikroinstalację, czyli taką instalację, której moc jest mniejsza lub równa 50 kW.

Farma fotowoltaiczna to już z kolei duża inwestycja, która generuje znacznie więcej mocy niż wyżej wspomniana mikroinstalacja. Różni się jednak nie tylko tym. Zwykle zajmuje zasadniczą powierzchnię (przynajmniej 2 hektary) i budowana jest przy ziemi. Energia wyprodukowana w takiej farmie przeznaczona jest wyłącznie do przekazania jej sieci energetycznej i kierowania jej w dalszych etapach właśnie przez tę sieć do odbiorców. Oczywiście, na całym procesie, właściciel takiej elektrowni zarabia.

Rafał Kmak
źródło i foto: Newag S.A.

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź