miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Łącko: Aż 70 strażaków ponad trzy i pół godziny walczyło z ogniem! [ZDJĘCIA]

0 1 370

W środę (10 lipca) ok. godz. 20:30 w miejscowości Łącko doszło do pożaru dwóch stodół, zagrożony był również drewniany budynek gospodarczy. Działania ratowniczo-gaśnicze prowadzone przez 14 zastępów i 70 strażaków trwały w sumie ponad trzy i pół godziny.

 

Czytaj również: Gmina Korzenna: Spłonął dom! Strażacy cztery i pół godziny walczyli z ogniem [ZDJĘCIA]

 

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że pożarem objęte były w całości dwie stodoły oddalone od siebie o ok. 2 m. W bliskim sąsiedztwie pożaru znajdował się drewniany budynek gospodarczy. Działania strażaków polegały w pierwszej fazie na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu prądów wody (jednego w obronie na zagrożony budynek i drugiego na ognisko pożaru). W dalszym etapie działań podano dodatkowo 6 prądów gaśniczych w natarciu na palące się stodoły. Zorganizowano zaopatrzenie wodne do gaszenia pożaru, ewakuację mienia gospodarczego z bezpośredniego sąsiedztwa pożaru oraz z wnętrza stodoły. O sytuacji poinformowano lokalne władze gminy, które zorganizowały koparkę w celu pomocy w działaniach rozbiórkowych palącego się siana wewnątrz budynku. W celu utrzymania ciągłości gaszenia korzystano z pobliskich hydrantów i zorganizowano dowożenie wody do pożaru z zakładu komunalnego oddalonego ok. 2 km od miejsca pożaru. Sprzęt gospodarczy, w tym maszyny rolnicze znajdujące się przy budynku właściciel usunął przy pomocy strażaków w miejsce bezpieczne. Z wnętrza stodoły wypchnięto przyczepę ze spaloną pszenicą. Przybyła na miejsce koparka usunęła słomę na zewnątrz, gdzie została dokładnie przelana wodą. Po lokalizacji pożaru przystąpiono do rozbiórki niektórych spalonych elementów, ale w sposób nienaruszający stabilności konstrukcji. W trakcie prac rozbiórkowych sprawdzono za pomocą kamery termowizyjnej wszystkie elementy budynków. Pogorzelisko zostało zabezpieczone przed dostępem osób postronnych – poinformował Marian Marszałek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Do działań w Łącku zadysponowane zostały zastępy z JRG nr 2 w Nowym Sączu oraz OSP z terenu gminy Łącko. Nie udało się ustalić bezpośredniej przyczyny pojawienia się ognia.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: KM PSP NS

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź