miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądecczyzna: 50-letni mężczyzna znalazł kartę bankomatową! Z konta jej właściciela „zniknęło” kilkaset złotych

1 928

Mieszkaniec powiatu olkuskiego znalazł kartę z możliwością płatności zbliżeniowych i nie zawahał się jej użyć. Sześciokrotnie zapłacił nią w sklepach spożywczych oraz w kawiarni. Zanim właściciel ją zablokował, sprawca zdążył wybrać z jego konta kilkaset złotych.

 

Czytaj również: Sądecczyzna: 35-letni „złomiarz” okradł domy na prawie 65 tysięcy złotych!

 

– Właściciel karty, o tym, że ją stracił, zorientował się dopiero po kilku godzinach, gdy chciał zapłacić za zakupy. Był przekonany, że kartę zgubił w rejonie bankomatu, gdzie kilka godzin wcześniej wybierał pieniądze. Następnego dnia gdy sprawdził konto, okazało się, że „zniknęło” z niego kilkaset złotych, ponieważ ktoś sześciokrotnie użył jego karty w ciągu kilkunastu godzin. Wtedy ją zablokował za pośrednictwem infolinii banku, przez co sprawcy nie udało się dokonać siódmej transakcji i zgłosił się do komisariatu złożyć zawiadomienie. Wówczas do działania przystąpili policjanci z Krynicy-Zdroju. Ich praca operacyjna bardzo szybko przyniosła efekty, ponieważ jeszcze tego samego dnia, w którym przyjmowali zawiadomienie od pokrzywdzonego, ustalili sprawcę i przedstawili mu zarzuty – poinformowała asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Funkcjonariusze ustalili, że za transakcje kartą odpowiada 50-letni mieszkaniec powiatu olkuskiego. Mężczyzna wykorzystując fakt, iż znalazł kartę z możliwością płatności zbliżeniowych płacił nią w sklepach spożywczych i w kawiarni nie przekraczając ograniczenia kwotowego 50 złotych. Mimo, że ją znalazł, a nie ukradł, usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem, ponieważ użył tej karty do uiszczenia płatności. Płatność kartą zbliżeniową w polskim prawie jest traktowana jak kradzież z włamaniem (związana z pokonaniem zabezpieczeń, w tym przypadku o charakterze elektronicznym chroniącym środki płatnicze), dlatego w takim przypadku stawia się zarzuty z art. 279 kodeksu karnego. Za kradzież z włamaniem grozi od roku do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Aby uniknąć podobnych sytuacji sądeccy policjanci apelują o ostrożność oraz rozwagę!

W przypadku utraty karty z funkcją płatności zbliżeniowych, jak to miało miejsce w tym przypadku, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do swojego banku, który zablokuje możliwość jej użycia. Jeśli nie znajdujemy się w pobliżu placówki bankowej, należy skorzystać z aplikacji mobilnej (jeśli bank oferuje taką usługę) lub zadzwonić na infolinię. Gdy okaże się jednak, że przed poinformowaniem banku o zgubieniu karty ktoś dokonał przy jej użyciu transakcji, trzeba to jak najszybciej zgłosić na Policję.

Kartę można zastrzec dzwoniąc na infolinię Związku Banków Polskich: 828 828 828. Usługa jest bezpłatna, dostępna całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Więcej informacji znajduje się na stronach internetowych: www.zastrzegam.pl lub www.dokumentyzastrzezone.pl.

Należy również pamiętać o tym, by nigdy w tym samym miejscu, np. portfelu, nie trzymać jednocześnie karty i numeru PIN. Gdy mamy więcej niż jedną kartę, nie trzymajmy ich razem, by nie stracić obydwu, jak i pieniędzy z różnych kont bankowych. Ponadto by ustrzec się przez działaniem kieszonkowców z całą pewnością nie należy chować portfela w łatwo dostępną dla złodzieja zewnętrzną kieszeń kurtki czy tylną kieszeń spodni.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło: KMP NS
Fot.: KMP NS, KMP Gdynia (zdjęcie ilustracyjne)

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. horyzont zdarzen pisze

    fake kit bla bla bla

Zostaw odpowiedź