miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Szerszenie prawdziwą zmorą na Sądecczyźnie! Dziesiątki interwencji strażaków [ZDJĘCIA]

0 210

Sądeccy strażacy mają pełne ręce roboty w walce z tegoroczną plagą owadów. Gniazda są likwidowane kilkadziesiąt razy w tygodniu.

 

Czytaj również: Centrum Aktywnego Wypoczynku powstało w Świniarsku! [ZDJĘCIA]

 

Sezon największej aktywności szerszeni właśnie trwa, ich gniazda najczęściej usuwane są z przystanków oraz kościołów.  Służby Straży Pożarnej apelują, aby powstrzymać się od samodzielnego   pozbywania się „natrętnych gości” i pozostawić to fachowcom, gdyż w skrajnych przypadkach atak owadów można przypłacić nawet życiem. Szerszenie łatwo sprowokować, choćby nieświadomie – drażniąco może działać na nie jaskrawy kolor ubioru, nieodpowiedni zapach perfum bądź energiczny gest.

Eksperci apelują by unikać niepotrzebnej paniki w przypadku kontaktu z owadami oraz instruują jak bezpiecznie postępować w razie, gdyby jednak do niego doszło:

– powiadomienie odpowiednich służb w osobie funkcjonariuszy Straży Pożarnej lub specjalistów od usuwania szkodników,

– zachowanie bezpiecznej odległości od owadów bądź ich gniazda (min. 10 metrów),

– zaniechanie jakichkolwiek prób usuwania gniazd samodzielnie, gdyż bez odpowiedniego sprzętu oraz ubioru jest to niezwykle niebezpieczne,

– zaniechanie prowokowania owadów, na przykład poprzez rzucanie w nie przedmiotami lub polewanie wodą.

Szerszenie na ogół nie bywają agresywne, atakują jedynie sprowokowane, czując zagrożenie. Dysponują jadem, który w większości przypadków nie jest groźny dla ludzi. Wyjątkową czujność powinny jednak zachować osoby, które są na niego uczulone – apelują przyrodnicy.

 

 

Opr.: Marcin Cięciwa

Fot.: Facebook | Osp Grybów

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź