miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sądecka wokalistka Izabela Szafrańska i „Piosenka o nadziei” na 100-lecie odzyskania niepodległości [ZDJĘCIA]

0 645

Specjalnie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości powstała „Piosenka o nadziei”, do której tekst i muzykę napisał Andrzej Górszczyk, natomiast pomysłodawcą projektu jest Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta miasta Nowego Sącza.

 

Czytaj również: Gitarzystka Gabriela Warzecha z Paszyna robi karierę w Meksyku [WIDEO]

 

Nowy Sącz będzie miał nowy hymn, który powstał z myślą o rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, która przypada właśnie w tym roku. Utwór to inspiracja Jerzego Gwiżdża, który poprosił sądeckiego poetę Andrzeja Górszczyka o napisanie tekstu i muzyki.

– Pomyślałem, że Sądeczanie powinni temu miastu pozostawić coś w związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Utwór trafi pewnie nie tylko pod sądecki dach, ale także pod dachy wielu polskich rodzin. Dziękuję Andrzejowi Górszczykowi, że się podjął tego, on jest w tej chwili w podróży. Wypłynął na rejs okolicznościowy związany ze 100-leciem odzyskania niepodległości i płynie teraz rzekami od Bugu aż do Szczecina czyli wszerz Polski i to jest wyraz tego, że to jest prawdziwy patriota i człowiek, który pisze od serca, a zwłaszcza wtedy, kiedy pisze o Sączu i o Polsce – powiedział Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta miasta Nowego Sącza w trakcie spotkania w kawiarni „Ardita” w Nowym Sączu.

„Piosenka o nadziei” miała swoją premierę w środę (9 maja) w kawiarni „Ardita” przy ul. Jagiellońskiej w Nowym Sączu. Do wykonana utworu została zaproszona młoda, znana piosenkarka Izabela Szafrańska, która pochodzi z Lipnicy Wielkiej w gminie Korzenna, a obecnie wraz z siostrami koncertuje w Chicago. Swoją prawdziwą i poważną karierę muzyczną rozpoczęły one wraz z udziałem w programie „Must Be The Music” w 2013 roku.

– Wykonane tego utworu to dla mnie prawdziwy zaszczyt, uważam, że jest to znakomita piosenka. Jestem bardzo wdzięczna prezydentowi Gwiżdżowi za zaproszenie do tego projektu. Andrzej Górszczyk wspaniale zaaranżował i napisał utwór. Myślę, że to będzie hymn Nowego Sącza. Bardzo jestem szczęśliwa, że mogę wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Obecnie koncertuję w całej Polsce i za granicą i bardzo rzadko jestem w Nowym Sączu. Do źródła się wraca i wywołuje ta piosenka we mnie ogromne emocje, ponieważ jestem Sądeczanką i mam bardzo dobre wspomnienia z Nowym Sączem oraz z okolicami. Bardzo się cieszę z tego, że mogę tutaj wracać i śpiewać – powiedziała Izabela Szafrańska.

Okazuje się, że piosenka doczeka się teledysku, który zostanie zrealizowany na terenie miasta Nowego Sącza. Ujrzy on światło dzienne prawdopodobnie już 15 sierpnia 2018 roku.

– Wraz z siostrami dotarłyśmy do finału programu muzycznego „Must Be The Music” i od tego czasu koncertujemy dość sporo za granicą m.in. w Hiszpanii i Holandii. Od czterech lat studiuję kulturoznawstwo w Białymstoku i tam mieszkam. Ponadto cały czas rozwijam się artystycznie. Bardzo często uczestniczymy w Festiwalach Kultury Żydowskiej z zespołem „El Saffron”. 4 czerwca mamy koncert w Chicago. Moje siostry przebywają aktualnie w Stanach Zjednoczonych. Biorę udział w różnych projektach, a ostatnio to „Znaki zodiaków” z programu: Jacek Kaczmarski, Zbigniew Łapiński, gdzie śpiewałam na jednej scenie z Marianem Opanią, Kubą Sienkiewiczem, Joanną Jeżewską, Janem Kondrakiem i innymi. Chciałabym, żeby przywędrował on do Nowego Sącza, a pierwsze kroki już poczyniłam w tym temacie. Mam nadzieje, że premiera ukaże się w Nowym Sączu. Od niedawna rozpoczęłam współpracę z zespołem „Turnioki”, wykonują oni muzykę góralsko-rockową. Pierwszy koncert z nimi mam 2 czerwca. Oprócz tego mam trochę koncertów i recitali oraz pomysłów na teledysk. W czerwcu będziemy nagrywać teledysk do „Piosenki o nadziei”, a później lecę w trasę koncertową i nie będę miała czasu. Teledysk do tego utworu zostanie nakręcony na Sądecczyźnie. „Piosenkę o nadziei” wykonam podczas recitalu u prezydenta, ponieważ bardzo mi się spodobała i ma niesamowity przekaz. Byłam finalistką II Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Anny German w Moskwie i to był przepiękny czas. Było siedmiu wokalistów z Polski i z zagranicy. Zaśpiewałam wówczas „Człowieczy los” Anny German – powiedziała Izabela Szafrańska, wokalistka zespołu „El Saffron”.

Siostry Szafrańskie pochodzą z Lipnicy Wielkiej, a zaczęły one śpiewać od piątego roku życia w zespole regionalnym „Lipniczanie”. Założycielem zespołu jest Jan Bulanda, wujek sióstr Szafrańskich. Pochodzą one z bardzo muzykalnego domu. W skład zespołu „El Saffron”, który tworzą wchodzą: Izabela, Laura i Gabriela Szafrańskie (25 i 26 lat).

„Piosenka o nadziei” na pewno odbije się ogromnym echem wśród mieszkańców Ziemi Sądeckiej. Śpiewa ją Izabela Szafrańska, a towarzyszy jej zespół ze Studia Piosenki Pałacu Młodzieży: Edyta Dobroszek, Wioletta Smajdor oraz Mateusz Zwolenik. Akompaniamentem zajmuje się Leszek Zygmunt, natomiast opracowaniem artystycznym Dorota Szymbara.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.