miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wieczory Małopolskie po raz 125! Na deskach Mały Mikołajczyk Benjamina Brittena z Operą Śląską

0 817

To już nie jest mały jubileusz, ale całkiem wielki! W 125. Wieczorze Małopolskim (sobota, 1 lutego) w roli głównej wystąpili artyści Opery Śląskiej z Bytomia. Zaprezentowali oni sądeckiej publiczności spektakl „Mały Kominiarczyk. Zróbmy operę!” Benjamina Brittena, z librettem Erica Croziera, w reżyserii Zofii Dowjat. Widowisko piękne, wciągające w akcję widza, nie tylko młodego, ale również dorosłego.

 

Czytaj również: Strefa niskiej emisji spalin powstanie w Nowym Sączu?
Są plany jej wprowadzenia

 

Wieczory Małopolskie to rozpoczęty jesienią 2004 roku cykl koncertów, spektakli operowych i dramatycznych, prezentowanych przez zawodowe instytucje artystyczne. Nie tylko te małopolskie (Operę Krakowską, Filharmonię im. Karola Szymanowskiego, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Teatr STU, Teatr Witkacego z Zakopanego, Teatr im. Solskiego z Tarnowa), ale też sceny z całej Polski:  Warszawy, ze Śląska, a nawet ze słowackich Koszyc. Przedstawiane sądeckiej publiczności widowiska cieszą się dużym zainteresowaniem. Trafiają one do miłośników różnych gatunków teatralnych i muzycznych. 125 wydarzeń w ciągu szesnastu lat – to duży dorobek. Jest się czym poszczycić. Na scenie MCK SOKÓŁ widzieliśmy mnóstwo znakomitych występów, oklaskiwaliśmy świetnych reżyserów, aktorów, dyrygentów i instrumentalistów. 

 

Benjamin Britten (1913-1976) jest jednym z najwybitniejszych angielskich kompozytorów XX wieku. Znanym i cenionym na całym świecie za poważne dzieła instrumentalne i operowe. Niektórzy sądeczanie zapewne pamiętają „War requiem”, monumentalny koncert oratoryjny w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej na os. Milenium,  przygotowany przez krakowską Akademię Muzyczną w roku 2013 w ramach Międzynarodowego Festiwalu im. Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. To było wówczas bardzo ważne wydarzenie. 

Britten duży nacisk kładł także na popularyzację muzyki, dlatego komponował opery dla dzieci i młodzieży.  „Mały Kominiarczyk. Zróbmy operę!” to propozycja dla młodych melomanów, ale też ich rodziców i opiekunów. Jest to spektakl, w którym udział biorą dzieci i młodzież. Realizację tego widowiska poprzedziły profesjonalne warsztaty teatralne dla dzieci w wieku od 6 do 16 lat, spośród których wybrano młodych artystów. Dla nich udział w inscenizacji opery jest z pewnością dużym wyzwaniem.  

Opowieść Erica Croziera z muzyką Benjamina Brittena zaczyna się dosyć smutno, ale – jak w takich historiach – kończy się szczęśliwie. Przy okazji widzowie, przeżywając perypetie głównych bohaterów, poznają zaczarowany świat opery, muzyki,  specyfikę pracy twórców widowiska, począwszy od inspicjentów, garderobianych, poprzez śpiewających aktorów, po reżysera, scenarzystę, scenografa, dyrygenta, realizatorów dźwięku i światła, bez których żaden spektakl by nie powstał. 

Akcja rozgrywa się na dwóch planach. Jeden – skupiony jest wokół losów biednego Kominiarczyka, drugi – wokół realizacji tego spektaklu. Mamy zatem teatr w teatrze! Zawodowi śpiewacy operowi i razem z nimi – spontaniczna i autentyczna w swojej grze grupa kilkudziesięciu młodych ludzi. Do tego atrakcyjna muzyka, ciekawa scenografia. Trudno więc się dziwić, że spektakl się spodobał sądeczanom. Tym mały i tym większym. 

Dodajmy, że Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ wysoko ceni sobie współpracę z Operą Śląską. W 2019 r. podczas ostatniego Festiwalu i Konkursu im. Ady Sari w III etapie oraz w koncercie laureatów najlepszych wokalistom towarzyszyła orkiestra właśnie Opery Śląskiej (pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego). Ponadto gala finałowa została powtórzona w Bytomiu. Dwa lata wcześniej ta sama instytucja gościła u nas ze słynnym musicalem „My Fair Lady” Frederica Loewe.  

Spektakl „Mały Kominiarczyk. Zróbmy operę!” jest kolejnym przykładem, że obie strony są zadowolone ze współdziałania. A dzieje się to z korzyścią dla widzów.

Opr. Rafał Kmak
źródło i zdjęcia: MCK Sokół Nowy Sącz

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź