miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Strefa niskiej emisji spalin powstanie w Nowym Sączu? Są plany jej wprowadzenia

1 695

Czy w Nowym Sączu powstanie, na wzór innych miast w Polsce ekologiczna strefa, gdzie wjazd mają jedynie środki komunikacji zbiorowej posiadające normy spalin Euro 6? Wszystko wskazuje na to, że tak. Planowane jest, aby strefa ta obejmowała Rynek, Starówkę, Aleje Wolności, Batorego łącznie z dworcem PKP. Pomysłodawcą jest Jerzy Leszczyński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu.

 

Czytaj również: Stacja ładowania samochodów elektrycznych zniknie
z nowosądeckiego rynku!
– KLIK

 

Jerzy Leszczyński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji W Nowym Sączu

Na nasz wniosek zaproponujemy utworzenie strefy „Ścisłego centrum”, czyli utworzymy w Nowym Sączu strefę, do której wjazd będą miały autobusy i busy spełniające minimum normy Euro 6 – informuje Jerzy Leszczyński, prezes MPK Nowy Sącz. – Planujemy, aby strefa ta obejmowała Rynek, Starówkę, Aleje Wolności, al. Batorego łącznie z dworcem PKP. To jest mój plan, ale wszystko zależy od władz Miasta Nowego Sącza. Będę o to wnioskował w 4 kwartale 2020 roku. Musimy iść w tym kierunku, aby ograniczyć problem smogowy w Nowym Sączu – dodaje Leszczyński.

 

Cała rozmowa z prezesem MPK – KLIK
„MPK zawsze miało pod górkę. Nigdy na nic nie starczało pieniędzy”

 

Na chwilę obecną MPK Nowy Sącz posiada 30 autobusów o emisji spalin Euro 6 – jest to najwyższa obowiązująca na świecie norma spalin. Dodatkowo planuje zakup 6 sztuk niskoemisyjnych autobusów gazowych CNG.

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych (z dnia 11 stycznia 2018 r.) pozwoliła na tworzenie w polskich miastach stref czystego transportu. Jako pierwszy strefę wprowadził Kraków, ale de facto musiał się z tej decyzji wycofać. W Europie strefy istnieją od ponad 20 lat. W Sztokholmie strefa czystego transportu istnieje od 18 czerwca 1995 r. i obecnie obejmuje całe centrum miasta. W Niemczach i Holandii strefy działają od ponad 10 lat.  Takie rozwiązania stosują już także na Ukrainie – ścisłą strefą jest centrum Lwowa.

Rafał Kmak
fot. archiwum

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Jerzy pisze

    Z wydawaniem kart sobie nie radzi a strefy chce robić żeby blokować ruch w mieście. Śmiechu warte.

Zostaw odpowiedź