miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wielkanocna ekspozycja w Centrum Sądeckiego Seniora [ZDJĘCIA]

0 519

W budynku na ul. Jagiellońskiej w Nowym Sączu ulokowane jest od niedawna Centrum Sądeckiego Seniora, w którym emeryci mają swoje specyficzne miejsce. Odbywają się tam różnego rodzaju spotkania i imprezy kulturalne. Osoby po 60. roku życia wykonały wspaniałe ozdoby wielkanocne, które zostały w okresie przedświątecznym oficjalnie zaprezentowane.

Czytaj również: „Tryptyk Rzymski” w Centrum Sądeckiego Seniora [ZDJĘCIA]

– Zorganizowaliśmy specjalną wystawę oraz poczęstunek świąteczny w naszym centrum. W tym momencie odbywają się warsztaty i jedna z uczestniczek wykonuje pięknego kurczaka z piórami na święta, na ścianę dla siebie, a może dla nas? Zobaczymy. Warsztaty manualne odbywają się na ogół we wtorki, a obecnie seniorzy robią piękne jaja wielkanocne metodą decoupage. Zdobią również nasze parapety, które widać z ulicy i to zachęca przechodniów do wejścia do środka. Zachęcamy wszystkich seniorów do uczestnictwa w różnego rodzaju zajęciach. Osoby samotne również odnajdują tutaj swoje miejsce. Wyrobienie karty seniora trwa dosłownie chwilę, a drzwi są zawsze otwarte – powiedziała Marzena Kaczor, koordynatorka Centrum Sądeckiego Seniora w Nowym Sączu.

Magiczne miejsce dla każdego seniora znajduje się na ul. Jagiellońskiej w Nowym Sączu, a spotkanie przedświąteczne zostało zorganizowane specjalnie po to, żeby przedstawić barwne prace uczestników warsztatów. Ponadto spotkanie w gronie rówieśników przy wspaniałej kawie lub herbacie to czas do rozmów nie tylko na tematy stricte wielkanocne. Organizatorzy przygotowali również dla emerytów pyszne babeczki z lukrem, posypane kolorowymi cukierkami. Słodkości to przedsmak najważniejszych świąt w roku.

– Pisanki wykonywane są metodą decoupage, a polega to na tym, że rozdziela się serwetki, wyrywa się je, a następnie nakleja na jajka specjalnym klejem. Na koniec farbami maluje się jajka, a wykończenia są przeróżne, można je zrobić: sznurkiem, cekinami, wstążeczkami. Seniorzy posiadają wspaniałą fantazję i potrafią wykonać niekonwencjonalne ozdoby – dodała Marzena Kaczor w specjalnej rozmowie dla portalu miastoNS.pl.

W Centrum Sądeckiego Seniora organizowane są warsztaty: teatralne, fotograficzne, plastyczne oraz wiele innych. Oprócz tego osoby w wieku 60+ spacerują wspólnie po mieście w ramach zajęć. Uczestnicy odkrywają ukryte, drzemiące w nich talenty. Ciekawostką jest to, że zajęcia teatralne dla seniorów prowadzi Jerzy Michalak – emerytowany aktor, reżyser, malarz, rzeźbiarz i scenograf, który jest ojcem słynnego aktora Borysa Szyca. Osoby starsze uwielbiają tworzyć nowe rzeczy, a wykonywanie ozdób wielkanocnych łączy przyjemne z pożytecznym. Wielkanoc wyzwala w nich wiosenną energię i z uśmiechem opowiadają o tym, co udało im się wykonać w trakcie przedświątecznych warsztatów plastycznych.

– Niektóre zainteresowania, kierunki czy warsztaty dublują się z Uniwersytetem Trzeciego Wieku i dlatego mamy uczestników również z tej uczelni. Moja znajoma tworzy wspaniałe arcydzieła pod okiem specjalistów. Plastyczne warsztaty to coś wspaniałego, ponieważ można samodzielnie wykonać swoją oryginalną i wyjątkową pisankę, a oprócz tego wytwarzamy pudełeczka na prezenty świąteczne. Niektórzy zabierają wytwory swojej wyobraźni do domu, inni zostawiają je do dekoracji wnętrza Centrum Sądeckiego Seniora. Nie wyrzucamy słoików po kawie, ale wykonujemy z nich różnego rodzaju flakony na wiosenne kwiaty lub bazie na stół wielkanocny. Czasu jest dużo, ale nie da się wszystkiego na raz zrobić. Po świętach będą znów warsztaty, na które każdy z nas oczekuje z utęsknieniem – powiedziała Krystyna Stefańska z Osiedla Przetakówka w Nowym Sączu, uczestniczka warsztatów organizowanych w Centrum Sądeckiego Seniora w rozmowie z portalem miastoNS.pl.

Zmartwychwstanie Pańskie wyzwala w ludziach pogodę ducha, a uczestnicy plastycznych warsztatów wielkanocnych w Centrum Sądeckiego Seniora są na to najlepszym dowodem. Seniorzy rozwijają na co dzień swoje pasje, ponieważ na emeryturze mają w końcu na to czas. Być może niejeden z nich w przeszłości był za bardzo zajęty pracą zawodową i zarabianiem pieniędzy? Pisanki oraz inne własnoręcznie wykonane ozdoby wielkanocne oprócz tego, że będą stanowiły wystrój domu wyzwoliły w nich ogromną radość. Organizatorzy zachęcają osoby starsze do odwiedzania miejsca stworzonego z myślą właśnie o nich. Centrum Sądeckiego Seniora czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź