miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

1 września 1939 r. Pamiętajmy! [Zdjęcia]

0 412

Dzisiaj (1 września) na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Sączu odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Na uroczystości licznie stawili się posłowie na Sejm, prezydent Nowego Sącza, radni wojewódzcy, powiatowi oraz miejscy.

 

Czytaj również: Agropromocja – będzie się działo!

 

Osiemdziesiąt lat temu niemieckie wojska wkroczyły do Polski – mówił prezydent Ludomir Handzel zgromadzonym przed obeliskiem ku czci żołnierzy Września. – Jesteśmy tutaj, żeby wspominać pamięć tych, którzy bronili Nowego Sącza przed wojskami niemieckimi i słowackimi … W tym dniu chciałbym szczególnie wspomnieć generała Józefa Kustronia, który leży na naszym cmentarzu i który 16 września 1939 roku, prowadząc pod Ułazowem nasze jednostki, poległ. Myślę, że czas zacząć szczególnie czcić jego imię i w tym roku miasto zorganizuje szczególne obchody tej rocznicy – poinformował prezydent Handzel.

Po okolicznościowym przemówieniu parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych złożyli wieńce i wiązanki kwiatów w kwaterze Żołnierzy Września. Zebrani wysłuchali także pieśni żołnierskich, a następnie wzięli udział w mszy św. za Ojczyznę odprawionej w kościele św. Kazimierza w Nowym Sączu.

 

 

Opr. Rafał Kmak
Fot. Maria Olszowska

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź