miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Autobusowa Linia Retro w Nowym Sączu! [Zdjęcia]

0 1 748

Wczoraj (11 sierpnia) na ulice Nowego Sącza po raz pierwszy wyjechała Galicyjska Linia Retro. Dzięki temu, stolica Sądecczyzny stała się drugim miastem w Małopolsce, w którym w okresie wakacji można przejechać się historycznym pojazdem komunikacji miejskiej. Do obsługi linii R skierowano autobus Autosan H9-35 numer 94.

 

Czytaj również: Najnowszy kierunek studiów w sądeckiej PWSZ to pomysł dla odważnych

 

Dotychczas w Małopolsce tylko Kraków mógł pochwalić się uruchamianymi w okresie wakacji specjalnymi liniami tramwajowymi i autobusowymi, do obsługi których kierowany jest historyczny tabor komunikacji miejskiej. Od wczoraj do tego wąskiego grona dołączył Nowy Sącz. MPK Nowy Sącz przy współpracy z Galicyjskim Stowarzyszeniem Miłośników Komunikacji w Nowym Sączu uruchomiło Galicyjską Linię Retro. Linia oznaczona literką „R” kursować będzie jeszcze w dniach 15, 18, 25 sierpnia oraz 1 września, po następującej trasie: Dworzec PKP – Aleje – Rynek – Paderewskiego – Galeria Trzy Korony – Broniewskiego – Sucharskiego – Lwowska – Miasteczko Galicyjskie.

 

 

Do obsługi Galicyjskiej Linii Retro skierowano autobus Autosan H9-35 numer 94. Pojazd ten wyprodukowany został w 1988 roku i do 2011 roku był eksploatowany przez MKS Krosno. Autobus pozyskało Galicyjskie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji w Nowym Sączu, które postanowiło odnowić go do starszej wersji, w jakiej produkowane były tego typu pojazdy w latach 1977 – 1978. Autobus zyskał więc między innymi charakterystyczne świetliki w miejscach połączenia ścian bocznych z sufitem. Remont trwał 6 lat i zakończył się w czerwcu 2018 roku.

 

 

W tym roku po raz pierwszy udało się stworzyć w Nowym Sączu regularną linię autobusową, obsługiwaną historycznym taborem. Warto skorzystać z atrakcji ponieważ odnowiony Autosan H9-35 prezentuje się niezwykle dobrze. Przy okazji można również zwiedzić Miasteczko Galicyjskie, czy zlokalizowany tuż obok Sądecki Park Etnograficzny. Podczas przejazdów linią „R” obowiązuje taryfa MPK Nowy Sącz.

Galicyjskie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji od lat intensywnie działa na terenie Nowego Sącza na rzecz zarówno promocji komunikacji publicznej, jak i pielęgnowania historii i pamiątek związanych z transportem zbiorowym w tym mieście. Do największych sukcesów Stowarzyszenia należy niewątpliwie niemała kolekcja historycznego taboru. Chyba najbardziej znanym reprezentantem tego zbioru jest Jelcz M11 numer 317. Ostatnio jednak na „gwiazdę” wyrósł Autosan H9-35 numer 94. Prawdopodobnie jest to jedyny autobus tego typu, zachowany w takim stanie w naszym kraju.

Opr. Rafał Kmak
źródło: PSMKMS.pl
fot. PSMKMS.pl, GSMK

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź