miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kolejna miejska spółka z karą

1 1 635

Serwisowi miastoNS.pl udało się dotrzeć do dokumentów, z których wynika, że Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (SARR) w Nowym Sączu została ukarana przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. To kolejna spółka podległa urzędowi miasta w Nowym Sączu (Ratusz posiada ponad 98% udziałów), która otrzymała karę pieniężną. Przypomnijmy, nie tak dawno sądeckie media informowały o nałożeniu kary prawie 1,1 miliona złotych na spółkę NOVA. M.in. w tej sprawie toczy się postępowanie prokuratorskie (pisaliśmy o tym tutaj – KLIK).

 

Czytaj również: To NIESAMOWITE! Przez lata pod mostem znajdował się schron. Mamy zdjęcia

 

Postępowanie administracyjne, a w konsekwencji kara pieniężna nałożona na SARR dotyczy niewykonania decyzji nakazowej dotyczącej trwałego zabezpieczenia odsłoniętych reliktów murowanych (zasypanie i odtworzenie płyty Rynku w Nowym Sączu w związku z pracami archeologicznymi prowadzonymi na tym terenie). Postępowanie zostało wszczęte 14 kwietnia 2021 r.

Decyzją z dnia 15 czerwca 2021 r. – Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie postanawia wymierzyć Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Nowym Sączu administracyjną karę pieniężną w wysokości 5000 zł z powodu niewywiązania się z warunków pozwolenia konserwatorskiego z dnia 26 marca 2020 r. oraz zapisów decyzji nakazowej nakładającej obowiązek przywrócenia nawierzchni do stanu poprzedniego – poinformowała dr hab. Monika Bogdanowska, Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Krakowie.

SARR od decyzji konserwatora odwołała się (postepowanie odwoławcze trwa) podając m.in. argument: „Z decyzji nadzorczej Ministerstwa Kultury jasno wynika, że to nie Sądecka Agencja powinna być adresatem jakiejkolwiek decyzji nakazowej wydanej w oparciu o art. 49 ust. 1 ustawy o ochronie zabytków, gdyż nie posiada tytułu prawnego do korzystania z zabytku wynikającego z określonego prawa rzeczowego bądź stosunku zobowiązaniowego. SARR nigdy nie podejmował się takiego zobowiązania ani tym bardziej nie był właścicielem obiektu”. 

O efektach odwołania SARR z nałożonej kary przez MWKZ będziemy Państwa informować.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. keisyr pisze

    Doprowadzić Handzla do prokuratora pod zarzutem popełnienia przestępstwa !
    Przestępstwo to polega na przepuszczaniu publicznych pieniędzy !
    Handzel wykopał dziury na Rynku w Nowym Sączu, po to by je zaraz zasypać !!!

Zostaw odpowiedź