miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Wizyta duszpasterska 2021/22! Możliwe wizyty po „kolędzie”. Jest zarządzenie biskupa Jeża

Biskup Tarnowski wydał zarządzenie w sprawie wizyty duszpasterskiej w diecezji tarnowskiej

2 2 074

Możliwe, że księża odwiedzą po “kolędzie” niektórych parafian. Biskup tarnowski Andrzej Jeż wydał zarządzenie dotyczące wizyty duszpasterskiej w diecezji tarnowskiej. W związku z panującą pandemią oraz w trosce o zdrowie wiernych i księży, w tym roku duszpasterskim tzw. kolęda przybierze jedną z trzech form z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych.

 

Czytaj również: Sądeczanin Dariusz Popiela laureatem Nagrody POLIN 2021. “Za niesamowitą energię do działania i inspirowanie innych”

 

Jedna z nich umożliwia złożenie tradycyjnej wizyty duszpasterskiej w domach wiernych, którzy wyraźnie o to poproszą. Kolejna proponuje zaproszenie na Mszę św. do kościoła rodzin z poszczególnych rejonów parafii, jak to było w ubiegłym roku. Trzecia możliwość to połączenie obu powyższych form “kolędy”.

Wybór formy wizyty duszpasterskiej bp Andrzej Jeż zalecił księżom proboszczom przedyskutować z radą duszpasterską lub z zespołem synodalnym.

Kolęda – w Polsce popularne określenie wizyty duszpasterskiej proboszcza lub osoby go reprezentującej (wikariusza parafialnego lub diakona) w domach parafian. Wizyta duszpasterska jest jedną z form duszpasterskich stosowaną w wielu Kościołach chrześcijańskich. W Kościele katolickim wizyta taka określona jest prawem kanonicznym:

Pragnąc dobrze wypełnić funkcję pasterza, proboszcz powinien starać się poznawać wiernych powierzonych jego pieczy. Winien zatem nawiedzać rodziny, uczestnicząc w troskach wiernych, zwłaszcza w niepokojach i smutku, oraz umacniając ich w Panu, jak również – jeśli w czymś nie domagają – roztropnie ich korygując. /kan. 529 § 1/

źródło: Diecezja Tarnowska

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
  1. qwerty pisze

    zapomoga TACA 2.0 polskiego ładu

  2. jan pisze

    kur…. pandemia 800 ludzi umiera a ci łażą i roznoszą to dziadostwo jak by im bozia rozum odebrała

Zostaw odpowiedź