miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Kolejna propozycja nazwy dla ronda u zbiegu ulic Grodzkiej, Jagiellońskiej i Św. Kunegundy

7 817

Sądeckie Stowarzyszenie Żandarmeria stworzyło petycję, w której proponuje nazwę dla nowo powstałego ronda u zbiegu ulic Grodzkiej, Jagiellońskiej i Św. Kunegundy. Zgodnie z petycją miejsce powinno nosić nazwę imienia Profesora Mariana Mordarskiego i stać się swego rodzaju miejscem upamiętnienia “Sądeckich Żołnierzy Wyklętych”.

 

Czytaj również: Petycja o upamiętnienie nazwą ronda Carla Mengera – ekonomisty urodzonego w Nowym Sączu

 

– Jesteśmy. grupą, która poprzez „ożywioną” formę przekazu, upowszechnia historię
naszego kraju w Szczególności Sądecczyzny. Pracujemy społecznie
a patriotyzm napędza naszą determinację w tworzeniu nowych i podtrzymywaniu
poprzednich wydarzeń związanych z upamiętnieniem historii. Działalność nasza to także
upamiętnianie walki niepodległościowej w innych formach jak np.: budowanie miejsc
pamięci, pomników oraz wnioskowanie o tworzenie podobnych monumentów – pisze w petycji prezes Stowarzyszenia Żandarmeria – Karol Olesiński.

Marian Mordarski – urodzony w 1927 r. w Nowym Sączu, podczas wojny ukończył w rodzinnym mieście szkołę podstawową i szkołę zawodową, jednocześnie pracując w warsztatach kolejowych. Jako szesnastolatek na początku 1944 r. związał się z niepodległościową konspiracją kierowaną w Nawojowej przez Józefa Stadnickiego. Został żołnierzem AK, otrzymując pseudonim “Orzeł”. Był poszukiwany przez gestapo, przez co od połowy 1944 roku musiał przenieść się do lasu, gdzie działał w oddziale AK pod komendą Adama Czartoryskiego “Szpaka”. Po ogłoszeniu akcji “Burza” znalazł się w IV batalionie 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Złożył broń w Nowym Targu po zajęciu Sądecczyzny przez Armię Czerwoną, jednak NKWD chciała go pozyskać do współpracy w likwidacji podziemia, Mordarski odmówił co skutkowało ponowną ucieczką do lasu. Tam trafił do oddziału Jana “Łazika” Wąchały i wziął udział w Limanowej w akcji likwidacji ubowca Tadeusza Lecyna. Po utworzeniu Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej i zapowiedziach amnestii jego oddział złożył broń, jednak UB dalej walczyło z byłymi partyzantami, ci starali się schronić na tzw. Ziemiach Odzyskanych, gdzie w okresie zamieszania przy tworzeniu nowej władzy AK-owcy objęli posterunki Milicji Obywatelskiej. 

Marian Mordarski niebawem wrócił do Nowego Sącza aby kontynuować naukę, jednocześnie działał w konspiracyjnym oddziale Grom pod dowództwem Stanisława Piszczka “Okrzei”. Jego oddział zasłynął zburzeniem pomnika chwały Armii Czerwonej w Nowym Sączu, był to czyn niezwykle ważny, a świadczyć o tym może fakt, że odbudowany ów pomnik przetrwał niemal 70 lat. Mordarski ujawnił się w kwietniu 1947 roku w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie wraz z grupą żołnierzy złożył broń. W sierpniu 1948 r. opuścił Nowy Sącz, dostając się na studia we Wrocławiu na Wydziale Przyrodniczym. Podczas nauki na uniwersytecie został asystentem prof. Ludwika Hirszfelda, jednego z ojców immunologii. Po skończeniu studiów został doktorantem w Instytucie Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN. W 1970 r. uzyskał profesurę, w latach 1981-1985 pełnił stanowisko wicedyrektora, a w czasie 1986-1999 dyrektora Instytutu Immunologi i Terapii Doświadczalnej im. L. Hirszfelda. Jest autorem wielu publikacji naukowych z zakresu biologii i taksonomii promieniowców, biosyntezy antybiotyków i innych wtórnych metabolitów, mechanizmu działania antybiotyków na komórki bakteryjne i nowotworowe, immunomodulatorów i ich działania. Ceniony również poza granicami kraju, wybrany na wiceprezydenta, a później prezydenta Europejskiej Federacji Towarzystw Mikrobiologicznych. Prof. Marian Mordarski zmarł w 2003 roku.  

– Jak widać nasz wspaniały region to arena niezwykłej historii walki o wolność i
naukowej pracy na rzecz przyszłych pokoleń. Profesor Marian Mordarski czeka na godne
upamiętnienie w Królewskim Mieście Nowym Sączu. – dodaje Kamil Olesiński w petycji Stowarzyszenia Żandarmeria. 

 

Autor: Mateusz Michniak
Źródło: Stowarzyszenie  Żandarmeria

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
7 Komentarze
 1. keisyr pisze

  Apel do Pani Poseł Mularczyk! Rondo tylko i wyłącznie im. św. Lecha Kaczyńskiego !! Nikt tak się nie zasłużył dla narodu !! Umarł śmiercią męczeńską !! Pani Iwono Mularczyk odsunąć dziada Handzla z ratusza i nie pozwolić na haniebne imię ronda !!

  1. zimnylech pisze

   keisyr tumanie i nieuku, napisałeś: “św.” Ciebie pogięło na maksa. Od kiedy to L.Kaczyński jest świętym? Było ostatnio jakieś santo subito?

   1. keisyr pisze

    Posłuchaj dzieciaczku, sam jesteś tuman i nieuk. Gdyby nie był zasłużony to nie spoczywałby obok niego piłsudski !! poświęcił sie jak nikt dla narodu i Rzeczpospolitej ! Dziad Handzel bez pieniędzy próbuje przyćmić jego osobowość jakimiś nazwiskami ! Pani Iwono Mularczyk prosze o petycję do sądeczan o nazwę ronda im. św. Lecha Kaczyńskiego !! Sądeczanie wybiorą mądrze bo wszyscy są za Andrzejem Dudą !! cały naród jest za Andrzejem Dudą !

    1. zimnylech pisze

     Keisyr, ty czytasz co napiszesz nieuku? Jaki z kaczyńskiego jest św.? Na Wawelu spoczął w przy ogromnym społecznym oporze, tak samo zresztą jak Piłsudzki, któremu mógłby jedynie buty sznurować. A na Dudę oddano 51,03% głosów ważnych, to czemu piszesz że cały naród? PKW kłamie? Nieuk jesteś, frustrat i nieudacznik.

     1. keisyr pisze

      W 2021 roku bank polski wyda banknot 20zł z wizerunkiem św. Lecha Kaczyńskiego ! Masz tam Piłsudskiego ? Nie ! Dziad Handzel bez pieniedzy nawet takiego nie będzie miał. Trzeba upamiętniać tak nieskalaną osobę która umarła śmiercią męczeńską za naród Polski !! Pani Iwono Mularczyk napiszcie petycję do mieszkańców o nazwę ronda im. Lecha Kaczyńskiego!! A wyremontowaną obwodnicę piłsudskiego gdy dojdziecie do władzy po odsunięciu Handzla nazwijcie im.św. Marii Kaczyńskiej !!

    2. zimnylechzmarią pisze

     Co ty gadasz? NBP już w 1988 wypuścił srebrną monetę o nom. 50tys z J. Piłsudzkim. 20 zł hahaha z Kaczyńskim to przyznasz żenada. Nieudacznik tak wielkiego formatu powinien być ozdobą przynajmniej 500złotych 🙂 A ty keisyr nieuku faktycznie uważasz Lecha z żoną za świętych czy tylko zamiast litery P wchodzi ci W ??

 2. iwona pisze

  keisyr pisze: “Dziad bez pieniędzy Handzel zrobił kolejne ciasne, wiejskie minirondo w Nowym Sączu o jednym pasie ruchu !” Dla tego wiejskiego minironda w sam raz patronem będzie Kaczyński. Żywy lub martwy.

Zostaw odpowiedź