miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Strajkują nauczyciele z 22 szkół na obszarze miasta!

35 2 319

Nauczyciele z 22 szkół ulokowanych na obszarze Nowego Sącza przyłączyli się do ogólnopolskiego strajku. Sytuację monitorują członkowie zespołu ds. nadzorowania sytuacji organizacyjnej przedszkoli, szkół i placówek oświatowych powołanego przez prezydenta Ludomira Handzla. W trakcie protestu zorganizowane zostały zajęcia opiekuńcze. Pedagodzy nie otrzymają jednak normalnego wynagrodzenia za ten okres.

 

Szczegółowe informacje na temat strajku oraz zajęć opiekuńczych znajdują się w artykule pt.: Nauczyciele będą strajkować! Jak będzie wyglądała nauka?

 

– Od godz. 7:00 rano wszyscy członkowie zespołu powołanego przez prezydenta Miasta Nowego Sącza do zajmowania się sytuacją strajkową byli na swoich stanowiskach. Przed godz. 8:00 rozpoczęliśmy objazd po kilku wybranych szkołach, ponieważ chcieliśmy zobaczyć, jak wygląda sytuacja. We wszystkich szkołach, w których byliśmy oraz w pozostałych, w których akcja strajkowa miała się odbyć, strajk się rozpoczął – powiedziała Magdalena Majka, zastępca prezydenta Miasta Nowego Sącza.

Przypominamy, że protestują nauczyciele z dwunastu szkół podstawowych oraz dziesięciu szkół średnich usytuowanych na terenie Nowego Sącza. W strajku nie uczestniczą szkoły podstawowe nr 2, 9 oraz 21. Przedszkola i szkoły specjalne również nie biorą w nim udziału.

– Do szkół, gdzie rozpoczęła się akcja strajkowa przyszło od kilku do kilkunastu dzieci. W jednej ze szkół średnich jest to większa grupa młodzieży, która przyszła na zajęcia. Nie są to normalne zajęcia dydaktyczne, ale opiekuńcze. Od wszystkich dyrektorów otrzymaliśmy zapewnienie, że będą one odbywały się w takich samych godzinach, w jakich działają świetlice szkolne. Przeważnie od godz. 6:30 do godz. 17:00 (w większości szkół). Na bieżąco rodzice informowani są także jaka sytuacja jest dzisiaj, a jaka będzie jutro. Komunikacja odbywa się przede wszystkim przez dziennik elektroniczny. Każdy rodzic otrzymuje bezpośrednio informację od dyrektora na ten temat – dodała wiceprezydent Magdalena Majka.

Jak się okazuje, prezydent Handzel zwrócił się do zespołu radców prawnych pracujących w Urzędzie Miasta Nowego Sącza z prośbą o przygotowanie opinii na temat wynagrodzenia nauczycieli w trakcie strajku. Nie otrzymają oni normalnej pensji, ponieważ byłoby to niezgodne z przepisami. Prezydenci innych miast podjęli analogiczne decyzje w tej kwestii.

– Na protest jesteśmy przygotowani do odwołania. Zajęcia opiekuńcze będziemy w stanie prowadzić tak długo, jak będzie to potrzebne. Nauczyciele podejmą decyzje, czy egzaminy odbędą się w wyznaczonych terminach, ale mamy nadzieję, że zostaną one przeprowadzone – podkreśliła Magdalena Majka, która kieruje zespołem powołanym przez prezydenta Handzla.

– Na chwilę obecną wiemy, że dyrektorzy szkół poinformowali rodziców oraz ósmoklasistów i absolwentów trzeciej klasy gimnazjum o tym, żeby się przygotowali i na razie nie ma odwołanych egzaminów – powiedziała Małgorzata Belska, dyrektor Wydziału Edukacji i Wychowania Urzędu Miasta Nowego Sącza.

Oprócz zajęć opiekuńczych, które organizują w szkołach dyrektorzy, Urząd Miasta Nowego Sącza organizuje zajęcia dodatkowe, które prowadzone są na terenie szkół (tam, gdzie znajdują się świetlice środowiskowe lub pracują na co dzień instruktorzy Pałacu Młodzieży), albo w świetlicach środowiskowych w pobliżu szkół. Dodatkowe zajęcia odbywają się także w pracowni Pałacu Młodzieży. Frekwencja jest jednak niska (od kilku do kilkunastu osób).

Straż Miejska oraz Policja w okresie strajku nauczycieli pełnią dodatkowe patrole w mieście. Działania podejmowane są dla zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w tym czasie.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również
35 Komentarze
 1. Miastons pisze

  Dyscyplinarka z góry na dół !!!! Pasożyty

  1. Ludomir pisze

   Nie odpowiada im praca? Jest dużo innych ofert. Nikt ich nie zmusza do pracy w szkole.

   1. belfer pisze

    Fryzjerka też nie pracuje wtedy gdy czeka na klienta, a za 5 – 10 minut strzyżenia pobiera 20 zł. Dróżnik też pracuje tylko kilkadziesiąt minut w ciągu dnia? Ksiądz tylko podczas mszy? Żołnierz na warcie tylko wtedy gdy ktoś zbliży się do granicy? Bokser tylko wtedy gdy walczy w ringu z przeciwnikiem? Z godzin pracy bibliotekarki nalezy odliczyc caly czas , kiedy nie wypozycza ksiazki czytelnikowi , kierowcy autobusu odliczyc przystanki bo przeciez wtedy nie jedzie wiec nie pracuje, ratownikom medycznym czas dojazdu do chorego- przeciez w tym okresie nie ratuja zycia tylko sobie jada, paniom siedzacym w sklepie na kasie odliczyc caly czas, kiedy nie ma przy kasie klienta itp. itd – tak liczycie prace naucycielom, czemu wiec nie sobie samym???

    1. Polandja pisze

     Podobnie jest z innymi “wyklętymi” przez pis zawodami w PL. Np. sędzia w sądzie tylko siedzi i słucha stron – naprawdę się nie przemęcza. To, że studia + aplikacja ileś lat – kogo to z pislamu obchodzi. A taki lekarz w czasie nocnego dyżuru: przeciąż on śpi połowę czasu (co najmniej) i kasę za to bierze.
     Można jeszcze dodać: piłkarz ma zarabiać tylko za 90 min. gry na boisku – ileś tam razy w miesiącu (też ma długie przerwy w lecie i w zimie). Podobnie siatkarz, tenisista, skoczek narciarski, itp., … sportowe przykłady można mnożyć. Chyba najlepiej mają skoczkowie narciarscy: wjazd na skocznię, trochę strachu, skok, lądowanie – razem parę minut. Ciekawe ile zarabiają?

  2. Drio pisze

   Sam jesteś pasożyt pistrolu!!!

   1. Drio pisze

    Sory nie wziąłem tabletek przepraszam

    1. Anonim pisze

     Sory (właściwie sorry) to po ang. “przepraszam”. A więc przepraszam, że przepraszam? Na złych nauczycieli w życiu trafiłeś Dario2. A tabletki, to może twoja stara pomyliła jak ją głowa bolała i stąd teraz jesteś na świecie.

     1. Drio pisze

      Twoje niestety też 🙁

     2. Drio pisze

      Jestem upośledzony dlatego

  3. prorok pisze

   Podaj kto jest pasożytem. Naipsz pełnym zdaniem. Konkretnie. Nie musisz się podpisywać.

 2. Anonim pisze

  Nauczyciele tak trzymać!!! Nie dajcie pomiatać sobą tej bandzie. Cała MYŚLĄCA Polska jest z wami.

  1. Qwerty pisze

   Na truskawi do holandii jak nie pasuje. Tumanie

  2. miastons pisze

   Zgaduję, że jesteś częścią nauczycielskiej “bandy”. Uważasz się za MYŚLĄCEGO? Gdybyś chociaż odrobinę pomyślał, miał byś inne zdanie odnośnie strajku.

   1. miastoNS pisze

    Tia, niby co by pomyślał. Ułatw sprawę i wyjaśnij może wszystkim – jeśli oczywiście potrafisz sklecić więcej niż 3 zdania.

 3. ZNP pisze

  Może od razu wyjaśnię. ZNP z panem Broniarzem na czele nie walczy wcale o uzyskanie podwyżek dla nauczycieli. To kolejny ruch totalnej opozycji w celu osłabienia rządu. Celowo postawiono zaporowe, niemożliwe do spełnienia warunki. Cała akcja odwróci się przeciwko organizatorom bo ludzie zaczynają dostrzegać o co w tym wszystkim chodzi.

  1. łamistrajki to zdrajcy pisze

   Wielkie dzięki za wyjaśnienie. W życiu nikt by na to nie wpadł, gdyby nie twój wpis. Oglądając szczujnie tvp, słuchając Jarka i Mateusza (notorycznego łgarza) i pozostałych na ich konwencjach partyjnych można odnieść wrażenie, że kasa jest na wszystko. No to jest czy jej nie ma? Nie podszywaj się pod ZNP i nie pisz kłamstw.

   1. miastons pisze

    Kłamstwa to wy rozpowszechniacie. Czytaj dalej Gazetę Wybiórczą i oglądaj TVN, a daleko zajdziesz

    1. młotnapis pisze

     A ty co czytujesz i oglądasz gieniuszuNS? Coś więcej niż reżimową propagandę? Bardzo wątpię. Wymień te kłamstwa z TVN i Wyborczej albo jesteś leszczem jakich mało.

     1. miastons pisze

      Trzeba dobrze poszukać żeby znaleźć coś prawdziwego w twoich mediach. Pojechałeś mi strasznie. Przepraszam, że się odezwałem 😛

  2. belfer pisze

   Chętnie przejdę na kodeks pracy. Haha. Czekam na to aż będę mógł pracować od poniedziałku do piątku powiedzmy od 7 do 15. Wywiadówki do 15, konferencje do 15, wycieczki do 15. W weekendy nie pójdę na szkolenia, kursy. Tylko w tygodniu od 7 do 15. Wreszcie pojadę na wczasy we wrześniu – wtedy ceny są nawet 60 % niższe. Urlop na żądanie 2 września. Czekam na to.

 4. młotnapis pisze

  A ty na drzewo banany prostować. Pewnie do niczego więcej się nie nadajesz.

 5. Ja pisze

  Nawet z tych kilku komentarzy widać co to za towarzystwo nauczyciele. Antypis i chamstwo. Po prostu kodziarstwo, PO i ZNP to jedno.

  1. Lolo pisze

   Myślisz, że tylko nauczyciele coś tu wpisują? Bardzo uproszczony sposób myślenia prezentujesz. A czasy kulturalnego tłumaczenia, że pis szkodzi Polsce chyba już się skończyły. Bo nikt tego nie słuchał, ani się nad tym nie zastanawiał. Dla mnie, to co robi pis, to dopiero jest chamstwo, bezczelność, pazerność, niegospodarność, niebywała buta i codzienne okłamywanie ciemnego ludu takiego jak ty. Trzeba rzeczy nazywać po imieniu, a nie żyć w “mydlanej bańce” oglądają tvp i czytając brukowce.

  2. miastons pisze

   Cały czas mówię, że to polityczna zagrywka. Za czasów PO płace były zamrożone, teraz są podwyżki, rząd znowu zaproponował całkiem niezłe warunki, ale tutaj nie chodzi o pieniądze tylko o to żeby strajkować.

   1. nie_moja_broszka pisze

    Przestań wreszcie szerzyć półprawdy pistrolu. Politykę to ty robisz na tym portalu, pisząc brednie. Płacą ci za to? Skąd wiesz, że “rząd zaproponował całkiem niezłe warunki” ? W dzienniku tvp czy tvp.info to usłyszałeś? Za kogo się masz, że wypisujesz takie głupoty jakbyś wszystkie rozumy pozjadał? Chociaż, tego akurat można się domyśleć – jesteś z sekty pis i to wyjaśnia wszystko.

 6. Nowy Sącz pisze

  Patrząc na komentarze i wasze durne ksywki które co minute zmieniacie a o postach już nie mówiąc az żal mi was poprostu. Obrażajcie sie z imienia nazwiska albo z konta z fb to zobaczymy jakie towarzystwo mocne.. na sądeczaninie tylko z fejsa posty idą i głucha cisza we wszystkich tematach.. żenada

  1. miastons pisze

   Przepraszam, gdzie Twoje imie i nazwisko? Wracając do tematu, sadeczanin bardzo dobrze zrobił i tak powinno być wszędzie. Skończyły by się głupie komentarze i hejt.

   1. Nowy Sącz pisze

    Ja odniosłem się do ogółu a nie cisne jednemu czy drugiemu. W sumie dobre pytanie dla Ciebie również

    1. miastons pisze

     Poruszasz temat “anonimowości” związanej z różnymi ksywkami, a sam(a) robisz to samo. Daj przykład pozostałym komentującym 😛

     1. Nowy Sącz pisze

      to widze że sie w wielu tematach na raz wypowiadasz bo co druga ksywa tu to miastons i niestety nie zniże sie do twojego poziomu żeby kontynuować rozmowe bezcelową zresztą więc rajcuj się że komuś tu “pociśniesz” , myśle że przykład i tak daje lepszy niż twoje szczekanie do wszystkich. widać że nauczyciele strajkują bo dzieciarnia się uaktywniła

 7. belfer pisze

  W porządku. Jeżeli zlikwidować kartę nauczyciela, to nauczyciel przejdzie na kodeks pracy? Wtedy nauczyciel pójdzie sobie na urlop we wrześniu albo w maju. Czy to przywilej mieć miesiąc wolnego zawsze w okresie kiedy wczasy są najdroższe ? A może ja kocham deszcz i słotę i chce mieć wolne jesienią ? Poza tym, jeszcze raz przypominam, że jeżeli nauczyciele mają tak super, to dlaczego ci co narzekają nie pójdą na studia i nie zaczną uczyć ? W końcu taki luzik i same przywileje ….

 8. Siwy pisze

  No kolego może i masz studia, ale Twoje wypowiedzi wskazują na to, że jesteś wykształcony ponad swoją inteligencję. Trochę pokory brachu, nie głodujecie.

  1. brunet wieczorową porą pisze

   A ty co tu wypisujesz siwy? Może jakiś merytoryczny argument byś tu wpisał ‘brachu’, bo na inteligentny to pewnie nie ma co liczyć. Zawiść i jeszcze raz zawiść – tylko dlatego, że nie jesteś nauczycielem.

   1. Siwy pisze

    Nie bądź śmieszny, gdybym chciał nic, albo prawie nic nie robić, zarabiać mało, czekać na mannę z nieba i tylko narzekać to pewno bym został nauczycielem. Szanowny przedmówca “belfer” pisze o księdzu, żołnierzu, ratowniku itp. itd., pytam dlaczego nie wybrał jednego z tych zawodów, albo wielu innych wolnych. Może dlatego, że jak było się średniakiem w szkole i matura nie poszła to składało się papiery na UP, a potem zostało się średnim albo słabym nauczycielem co skutkuje teraz marną pensją. Uważam, że podwyżki się należą jak wszystkim, ale powtarzam trochę pokory, nauczyciele nie są jedyną i najważniejszą grupą zawodową, która na nie zasługuje.

 9. Tom pisze

  Drodzy nauczyciele. Jako że macie teraz dużo wolnego czasu, ponieważ nie robicie nic, dla odmiany to Wy napiszecie wypracowanie. Będą dwa tematy:
  1. Dlaczego nauczyciele tak usilnie trzymają się swoich posad, pomimo tak złych zarobków, warunków pracy ?
  2. Dlaczego Waszym zdaniem tak trudno dostać posadę nauczyciela?
  Czas na napisanie 45min. Bez odpisywania od innych. Obowiązuje zakaz ściągania.

Zostaw odpowiedź