miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: W naszym regionie spada liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń!

0 1 230

Liczba legalnie pracujących cudzoziemców w Polsce stale rośnie, a w ciągu niespełna pół roku przybyło ich ponad 100 tysięcy. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że są jednak regiony, gdzie cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń ubyło. Tak jest w rejonie Nowego Sącza, Limanowej, Gorlic, Nowego Tagu i Zakopanego.

 

Czytaj również: Od 1 grudnia zwolnienia lekarskie będą wystawiane tylko elektronicznie!

 

– W całym kraju przybywa cudzoziemców, a w ciągu ostatnich pięciu miesięcy przybyło ich 100 tysięcy. W naszym regionie natomiast w ostatnim okresie cudzoziemców ubyło, w ciągu ostatnich pięciu miesięcy ubyło ich ponad tysiąc. Cudzoziemcy odprowadzają składki do systemu emerytalnego i tym sposobem wspierają ten system. Pracodawcy zgłaszając takie osoby do ubezpieczeń społecznych mają pewność, że jeśli coś się wydarzy, to będą oni mogli otrzymać świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Większość cudzoziemców, którzy tutaj pracują, to przybysze zza wschodniej granicy. Ponad 80 procent to są Ukraińcy, ale są też Białorusini i Mołdawianie. Ciekawe jest to, że w regionie jest wielu Nepalczyków – powiedziała Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie małopolskim.

Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w kraju i w regionie jest trudna do oszacowania, gdyż nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych. Wielu obcokrajowców pracuje „na czarno”. Na koniec września do ubezpieczeń w całej Polsce zgłoszonych zostało 596,116 tysięcy obywateli innych państw (na koniec kwietnia było ich 493,924 tysięcy). W całej Małopolsce liczba cudzoziemców również wzrosła – pod koniec kwietnia było ich 46,229 tysięcy, obecnie jest 48,223 tysięcy. Z danych sądeckiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i podległych mu jednostek w Limanowej, Gorlicach, Nowym Targu i Zakopanem wynika, że liczba zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych obcokrajowców na tych terenach zmniejszyła się w niespełna pół roku o 1,3 tysiąca osób.

Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce wciąż wiąże się z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym. W Nowym Sączu i okolicach jest aż 9,467 tysięcy ubezpieczonych Ukraińców. Dalsze miejsca zajmują Mołdawianie (773 tysiące), Gruzini (123 tysiące), Białorusini (99 tysięcy), obywatele Nepalu (70 tysięcy) oraz Słowacy (69 tysięcy).

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź