Portal informacyjny | Nowy Sącz

Orszak Jana Długosza przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA, WIDEO]

0 774

Ramię w ramię ulicami Nowego Sącza szli dzisiaj (13 kwietnia) możni panowie i piękne panie, kwiat rycerstwa sądeckiego, wieśniaczki, złe i dobre czarownice, a także mnisi. Pochód zgromadził także licznych gości, w tym delegacje z innych krajów i zwykłych mieszkańców. Czwarty Orszak Jana Długosza przeniósł Sądeczan w czasie do minionych wieków…

 

Czytaj również: Gitarzystka Gabriela Warzecha z Paszyna robi karierę w Meksyku [WIDEO]

 

Orszak Jana Długosza organizowany z inicjatywy I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu i wpisuje się w obchody dwustulecia szkoły. Po raz czwarty wyruszył on dzisiaj (13 kwietnia) z boiska licealnego przy ul. Długosza. Ramię w ramię ulicami miasta przeszli sądeccy szlachcice i szlachcianki, kwiat rycerstwa Ziemi Sądeckiej, ubogie wieśniaczki w kolorowych wiankach, złe czarownice, którym udało się uniknąć stosu, a także wielcy święci sądeccy i mnisi.

Na przodzie orszaku szedł kat, żebracy, wojowniczka wraz z harcerzami, chórem Scherzo i orkiestrą. Za nimi podążał Jan Długosz w towarzystwie króla i królowej oraz żaków wraz z Jadwigą i jej dwórkami. – Orszak ma przypomnieć młodzieży patrona szkoły i tamte czasy. Chcemy pokazać dobre, radosne dni z historii Rzeczpospolitej Polski. Wychodzimy do miasta i zapraszamy także uczniów z innych szkół – wyjaśniał Król Kazimierz Jagiellończyk czyli Aleksander Rybski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Nowym Sączu.

Pierwszy przystanek pochodu miał miejsce na plantach przy pamiątkowym Dębie Wolności. Następnie orszak udał się ul. Długosza, Kościuszki i Jagiellońską na nowosądecki rynek, gdzie uczestników przywitali przedstawiciele władz sądeckich, a delegacja Osmańska wręczyła pamiątki królowi. – Bardzo dziękuję wam, że jesteście tutaj, na sądeckim rynku. W jakiś sposób rewitalizujecie ulice starego miasta, ponieważ sięgacie do przeszłości i wnosicie ją do teraźniejszości. Tym wspomnieniem przeszłości możecie kształtować teraźniejszość, wpływać na nią, co czynicie od czterech lat. Dziękuję inicjatorom orszaku. To wspaniała idea i pomysł na przywracanie pamięci i integrację – mówił do uczniów Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza.

Na zakończenie orszaku, w którym wzięło udział ponad siedemset osób, odbyły się tradycyjne zawody oraz pokaz mody.

 

 

MK
Fot. MK

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.