miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Oto najlepszy obiekt architektury ostatnich pięciu lat w Nowym Sączu!

0 2 106

Na konkurs wpłynęło dwadzieścia prac, z czego wstępną selekcję przeszło czternaście z nich. Ocenione one zostały przez komisję i w konsekwencji wyłoniono najlepszy obiekt architektoniczny w Nowym Sączu czyli budynek firmy Vitberg przy ul. Borelowskiego.

 

Czytaj również: Wiadukt na ul. Zielonej zostanie przebudowany do końca września

 

Konkurs pt. „Architektura Nowego Sącza XXI wieku” został oficjalnie rozstrzygnięty. Zgłoszone zostały budynki, które powstały w latach 2013-2017 w Nowym Sączu. Jury oceniało prace na podstawie wielu różnych kryteriów. Pierwsza edycja miała miejsce pięć lat temu, a w tym roku po raz drugi komisja miała okazję wyłonić najlepszy budynek.

Grand Prix otrzymało Art Studio Paweł Kurzeja oraz inwestor Jacek Sikora za najlepszy budynek zrealizowany w Nowym Sączu w latach 2013-2017. Budynek Vitberg znajduje się przy ul. Borelowskiego, a elementy starej stylistyki zrobiły na jury ogromne wrażenie.

– Pracowaliśmy nad budynkiem wspólnie z inwestorem i w wyniku tych rozważań oraz analiz krajobrazu postanowiliśmy ulokować go w tym konkretnym miejscu. Projekt w założeniu miał nawiązywać do architektury przemysłowej. Jest on zbudowany z materiałów naturalnych, a podstawową plastykę tworzy cegła połączona z konstrukcją stalową. Dało to w konsekwencji efekt industrialny zapożyczeń estetycznych. Uważam, że konkurs pozwala na zaprezentowanie ciekawych obiektów i jest motywacją do działania głównie dla inwestorów, ponieważ architekci większej motywacji raczej nie potrzebują – powiedział Paweł Kurzeja z biura architektonicznego Art Studio, znajdującego się przy ul. Hasiora w Nowym Sączu.

Zostały przyznane również trzy wyróżnienia dla: budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Rokitniańczyków, Miasteczka Multimedialnego Brainville przy ul. Myśliwskiej oraz budynku usługowo-mieszkalnego przy ul. Kościuszki w Nowym Sączu.

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik, (nowysacz.pl – budynek Vitberg)

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź