miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Perełka motoryzacji, Jelcz A06 RTO „Ogórek” w zasobach sądeckiego MPK! Prezentacja na nowosądeckim rynku [Zdjęcia]

1 957

Dzisiaj, 22 września z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu (obchodzonego w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu) na płycie nowosądeckiego Rynku odbyła się prezentacja Jelcza A06 RTO „Ogórek”. Samochód wyprodukowany został w 1964 roku. 4 września ub.r. zakupiło go sądeckiego MPK. Dzisiaj odbyła się prezentacja tej perełki, jednego z najlepiej zachowanych tego typu autobusów w Polsce.

 

Czytaj również: „Ongaku trzy kamienie” w Sokole! Niezapomniana przygoda z Operą Krakowską czeka

 

Podczas renowacji autobusu wykazywano należytą staranność oraz dbałość o zachowanie oryginalnego stanu.  Wykończenia wewnętrzne zabytkowego Jelcza wykonano z zachowaniem oryginalnych cech i stylistyki autobusów Jelcz produkowanych w latach 1959 do 1986. Pomysł na zakup zabytkowego autobusu zrodził się w sierpniu 2019 r., kiedy to została uruchomiona linia retro obsługiwana zabytkowym autobusem Autosan H9-35 z 1978 roku Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji. 

 

 

Pięknie odrestaurowany Ogórek, który wygląda jakby właśnie opuścił fabrykę sprawi, że poczujemy się jak w wehikule czasu. Samochód będzie można wypożyczyć w celach komercyjnych (impreza firmowa, wesele itp.). 

Rafał Kmak
fot. miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Krzysiek Kumor pisze

    Mój sąsiad zawsze wspominał te Jelcze. To lata jego młodości jako kierowca w sądeckim MPK. Najlepszy jest ten silnik usytuowany nieopodal kierowcy – zawsze robił wrażenie: i akustyczne i zmysłowe 😀

Zostaw odpowiedź