miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Podziel się tym co najcenniejsze, czyli Walentynkowa akcja oddawania krwi

1 259

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.” W ślad za słowami Świętego Jana Pawła II w niedzielę, 14 lutego z okazji Walentynek w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Nowym Sączu odbędzie się akcja honorowego krwiodawstwa zorganizowana przez lokalne Kluby Konfederacji. W akcje włączyła się również Fundacja „Kuźnia Kołodzieja” z Krynicy-Zdroju oraz „Airsoft – Krynicka Grupa Operacyjna Lis”. Partnerem wydarzenia jest również Oddział Rejonowy PCK w Starym Sączu.

 

Czytaj również: Tarcza 7.0 to już 32 mln zł pomocy w Małopolsce, na Sądecczyźnie wsparcie na poziomie 3 mln

 

Organizatorzy Akcji zwracają uwagę na problemy RCKiK z niedoborem zapasów krwi w czasie pandemii. Oddawanie krwi nie wiąże się z żadnym ryzykiem, jest BEZPIECZNE i nie stanowi zagrożenia dla Twojego zdrowia czy życia. Krew pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku, przez profesjonalny personel medyczny, więc nic Ci nie grozi, a:

 • ratujesz życie i zdrowie drugiego człowieka,
 • za każdym razem gdy oddajesz krew masz wykonywane badania laboratoryjne,
 • otrzymasz zwrot kosztów przyjazdu do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa,
 • otrzymujesz czekolady jako ekwiwalent kaloryczny,
 • zgodnie z ustawą krwiodawcy przysługują dwa dni wolnego od pracy – w dniu oddania oraz kolejnym dniu (Pełnopłatne)

Wszystkich chętnych zachęcamy do zapoznania się z komunikatem widniejącym na stronie RCKiK w
Krakowie: Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.

Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:

 • dowód osobisty, legitymację studencką,
 • paszport, prawo jazdy,
 • dawca wielokrotny – również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.

– Serdecznie zapraszamy do jak najliczniejszego udziału, pokażmy, że razem możemy osiągnąć wiele i stawmy się w jak najliczniejszym gronie – zachęca pomysłodawca akcji Jarosław Michalik z krynickiego Klubu Konfederacji.

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
 1. Vatowiecki pisze

  oddawajcie póki nie bedzie trzeba płacić za litr + 23%

Zostaw odpowiedź