miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

6 699 902 zł na drogi w powiecie nowosądeckim. Wojewoda podpisał umowy [Wykaz inwestycji]

0 174

W delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu odbyła się uroczystość podpisania umów na dofinansowanie zadań z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego samorządy, które podpisały wczoraj umowy, łącznie uzyskały z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wsparcie w wysokości 6 699 902 zł. Dofinansowanie uzyskały gminy: Grybów, Kamionka Wielka, Korzenna, Krynica Zdrój, Łącko, Łososina Dolna, Stary Sącz i Łabowa.

 

Czytaj również: Poprawa bezpieczeństwa za ponad 13 milionów złotych!

 

Dbanie o zrównoważony rozwój jednostek samorządu terytorialnego to główny cel, jaki przyświeca rządowi Premiera Mateusza Morawieckiego. Podpisane umowy to wsparcie zarówno dla dużych miast, jak i mniejszych gmin. Tworzenie sieci komunikacyjnej i inwestycje w infrastrukturę drogową to przede wszystkim usprawnianie codziennego funkcjonowania dla wielu Małopolan – mówi I wicewojewoda małopolski Józef Leśniak.

Wykaz kwot i realizacji:

  • dla gminy Grybów – 166 302 zł – na rozbudowę drogi gminnej wraz z przebudową skrzyżowania w miejscowości Chodorowa;
  • dla gminy Kamionka Wielka – 800 424 zł – na remont dróg w miejscowościach Jamnica i Kamionka Mała;
  • dla gminy Korzenna – 1 597 442 zł – na dwa zadania obejmujące przebudowę drogi gminnej w miejscowości Siedlec oraz remont drogi gminnej w miejscowości Niecew;
  • dla gminy Krynica-Zdrój – 724 911 zł – na dwa zadania dotyczące remontów dróg gminnych w Krynicy-Zdroju;
  • dla gminy Łącko – 419 999 zł – na remonty dróg gminnych w miejscowościach Czerniec i Łącko;
  • dla gminy Łososina Dolna – 2 605 684 zł – na przebudowę drogi w miejscowości Stańkowa oraz remont drogi gminnej w miejscowości Rąbkowa;
  • dla gminy Stary Sącz – 280 816 zł – na przebudowę drogi wewnętrznej w miejscowości Myślec oraz przebudowę drogi gminnej w Starym Sączu;
  • dla gminy Łabowa – 104 324 zł – na remont drogi gminnej w miejscowości Nowa Wieś;

Miliony, które trafią z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg do jednostek samorządu terytorialnego z powiatu nowosądeckiego, pozwolą na remont, rozbudowę i budowę dróg. Życzę, aby inwestycje zostały szybko i sprawnie zrealizowane – mówił wicewojewoda Leśniak.

 

Zadania na drogach gminnych i powiatowych
W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, środki przekazywane są na zasadach konkursowych, głównie na dofinansowanie budowy, przebudowy i remontu dróg powiatowych i gminnych. Wsparcie będzie przyznawane na podstawie wniosków o dofinansowanie, składanych przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach naborów przeprowadzanych na terenie każdego województwa. Za przeprowadzenie naboru oraz późniejszą ocenę wniosków o dofinansowanie odpowiadali wojewodowie.

Warunkiem uzyskania dofinansowania było złożenie przez właściwego zarządcę drogi wniosku o dofinansowanie u wojewody i spełnienie kryteriów kwalifikacyjnych. Kryteria oceny wniosków określone są w ustawie o Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg i wskazują szereg przesłanek, które powinny zostać wzięte pod uwagę przez komisję dokonującą oceny wniosku. Uwzględnia się takie kwestie jak: zwiększenie dostępności transportowej jednostek administracyjnych, zapewnienie spójności sieci dróg publicznych, podnoszenie standardów technicznych dróg powiatowych i gminnych, poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego czy poprawę dostępności terenów inwestycyjnych. Natomiast wojewodowie ustalili szczegółowe kryteria uwzględniające specyfikę i potrzeby regionu.

źródło: Urząd Województwa Małopolskiego
fot. archiwum (ilustracyjne)

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź