miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jaka pogoda w Wigilię, I i II dzień świąt? [Prognoza]

Synoptyczna prognoza pogody na dni 22-26.12.2023 r.

0 531

W tegoroczne Święta Bożego Narodzenia spodziewamy się zróżnicowanej i niebezpiecznej pogody z opadami śniegu, deszczu, opadami marznącymi i silnym wiatrem. W pierwszy i drugi dzień Świąt będzie też bardzo ciepło.

Za sprawą głębokiego, aktywnego niżu w najbliższy piątek w Polsce będzie bardzo wietrznie. Zarówno w piątek, jak i w sobotę znajdziemy się w chłodnej masie powietrza – wystąpią opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu i gdzieniegdzie krajobraz się zabieli. Niewykluczone lokalne burze. Od niedzieli stopniowo napływać będzie cieplejsza masa powietrza, a opady śniegu przejdą w deszcz ze śniegiem i deszcz, także marznący, który powodować będzie gołoledź. Na drogach i chodnikach ślisko i niebezpiecznie. Święta Bożego Narodzenia z dodatnią temperaturą oraz deszczem.

Czytaj również: „Wspólne kolędowanie w Krynicy-Zdroju” i tłumy na Górze Parkowej [FOTORELACJA]

Temperatura maksymalna 24 grudnia wyniesie od nieco poniżej 0°C na wschodzie do około 10°C na krańcach zachodnich kraju. 25 i 26 grudnia ciepło, z temperaturami około 7-10°C niemal w całej Polsce. Dodatkowym zagrożeniem będzie silny wiatr, w porywach do około 80 km/h, który w poniedziałek wystąpi zwłaszcza na południu, a we wtorek również na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach.

PIĄTEK (22.12)

Sytuacja baryczna
Polska będzie pod wpływem głębokiego, aktywnego niżu, przemieszczającego się znad Bałtyku nad kraje bałtyckie. Chłodne powietrze polarne morskie będzie wypierane przez coraz chłodniejszą masę powietrza arktycznego. Ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
W dzień zachmurzenie duże. Przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej w górach miejscami o 8 cm i tutaj miejscami zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura maksymalna od0°C do 3°C, w rejonach podgórskich od –3°C do 1°C, wysoko w Beskidach i Bieszczadach od –6°C do – 2°C, na szczytach Tatr około –10°C. Wiatr dość silny, przed południem w porywach do 60 km/h, później do 75 km/h, zachodni; w Tatrach porywy wiatru do 120 km/h, w Bieszczadach do 90 km/h, zachodni i północno-zachodni,

Kraków: 3°C    
Nowy Sącz: 3°C
Kielce: 2°C    
Rzeszów: 3°C   
Zakopane: –1°C

SOBOTA (23.12)

Sytuacja baryczna
Polska znajdzie się na skraju odsuwającego się nad Łotwę niżu. Zachodnie województwa przejściowo dostaną się pod wpływ klina wyżowego. Z północnego zachodu będzie napływało chłodne powietrze polarne morskie z domieszką powietrza arktycznego. Ciśnienie będzie rosnąć.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady śniegu. Przyrost pokrywy śnieżnej w górach miejscami o 8 cm. Temperatura maksymalna od –1°C do 1°C, w rejonach podgórskich od –3°C do –1°C, w Górach Świętokrzyskich około –3°C, wysoko w Beskidach oraz na szczytach Bieszczadów od –8°C do –5°C, na szczytach Tatr około –11°C. Wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni. Wysoko w górach wiatr od 55 km/h do 70 km/h, w porywach do 80 km/h w Bieszczadach i do 110 km/h w Tatrach, północno-zachodni, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Kraków: 1°C    
Nowy Sącz: 1°C
Kielce: –1°C    
Rzeszów: 0°C   
Zakopane: –3°C

NIEDZIELA (24.12)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu zatoki niżowej znad Danii. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać się będzie ciepły front atmosferyczny, za którym napłynie cieplejsze, wilgotne powietrze polarne morskie.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże i całkowite. Opady śniegu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, przejściowo opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. W nocy opady śniegu będą miejscami mieć umiarkowane natężenie. Temperatura maksymalna od 1°C do 5°C, w rejonach podgórskich od 0°C do 4°C. Temperatura maksymalna wystąpi pod koniec dnia. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Kraków: 5°C    
Nowy Sącz: 8°C
Kielce: 4°C    
Rzeszów: 4°C   
Zakopane: 2°C

PONIEDZIAŁEK (25.12)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu zatoki niżowej oraz przemieszczającego się nad krajem układu frontów atmosferycznych. Z zachodu napływać będzie cieplejsze, wilgotne powietrze polarne morskie.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie duże, na południu możliwe większe przejaśnienia. Początkowo na północy regionu możliwe opady marznącego deszczu powodującego gołoledź. Na pozostałym obszarze w ciągu dnia okresami opady deszczu, na wschodzie regionu okresami o natężeniu umiarkowanym. Temperatura maksymalna od 4°C na południu do 9°C na północy, w rejonach podgórskich od 1°C do 5°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Kraków: 10°C    
Nowy Sącz: 11°C
Kielce: 8°C    
Rzeszów: 8°C   
Zakopane: 5°C

WTOREK (26.12)

Sytuacja baryczna
Polska będzie w zasięgu zatoki niżowej oraz przemieszczającego się nad krajem układu frontów atmosferycznych. Z północy zacznie napływać chłodniejsza masa powietrza.

Prognoza pogody dla województwa małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego
Zachmurzenie umiarkowane i duże. W ciągu dnia opady deszczu. Temperatura maksymalna od 4°C na południu, do 9°C na północy regionu, w rejonach podgórskich od 2°C do 5°C, temperatura maksymalna wystąpi rano. Wiatr umiarkowany i dość silny, osiągający w porywach do 75 km/h, z kierunków zachodnich.

Kraków: 8°C
Nowy Sącz: 12°C
Kielce: 7°C
Rzeszów: 7°C   
Zakopane: 3°C

IMGW-PIB. Instytut pełni kluczową rolę w osłonie meteorologicznej kraju od 1919 roku. Od Tatr po Bałtyk, od Karpat po Zalew Szczeciński analizujemy, dostarczamy prognozy i wydajemy ostrzeżenie. Nasze systemy informacyjne i rozwiązania działają 24/7 przez cały rok, wsparte wiedzą i doświadczeniem analityków i specjalistów meteorologii i hydrologii. Jesteśmy Instytutem skupiającym wysokiej klasy specjalistów i dysponujemy niezbędną infrastrukturą do pracy nad nim. Pogoda i klimat to jeden z najważniejszych tematów we współczesnym świecie.

Źródło i Fot.: IMiGW

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź