miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Koronawirus: Powiat Nowosądecki jest czerwony! Wracają obostrzenia

1 2 293

Powiat Nowosądecki został oznaczony na czerwono przez Ministerstwo Zdrowia w kontekście epidemii koronawirusa. Oznacza to, że w naszym regionie jest wiele nowych zakażeń i sporo osób na kwarantannie. Oznacza to również, że na terenie Powiatu i miasta Nowego Sącza wracają obostrzenia. Nowe zasady będą obowiązywać już od najbliższej soboty (8 sierpnia 2020 r.).

 

Czytaj również: Kolejna propozycja nazwy dla ronda u zbiegu ulic
Grodzkiej, Jagiellońskiej i Św. Kunegundy

 

To dobra decyzja – mówi starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski. – W sytuacji, gdy wzrost zachorowań jest duży, należy wprowadzać takie obostrzenia. Miejmy nadzieję, że po kilku tygodniach sytuacja wróci do normy. Mowa jest między innymi o zmniejszeniu liczby osób na weselach i rejestracji gości – to w przypadku zakażenia pozwoli służbom sanitarnym na szybsze dotarcie do osób mających kontakt z zakażonym. Najważniejsze jest jednak abyśmy sami przestrzegali podstawowych zaleceń sanitarnych. Apeluję o to do mieszkańców Powiatu i turystów, którzy licznie przebywają na Sądecczyznę. Proszę, aby nosić maseczki i rękawiczki. Zachęcam do częstego mycia rąk i dezynfekowania ich. Starajmy się również ograniczać przebywanie w miejscach, gdzie jest dużo osób i nie można zachować dwumetrowej odległości.

Na Sądecczyźnie coraz więcej zakażeń, 5377 osób na kwarantannie! 
W Nowym Sączu na dzisiaj (6 sierpnia) mamy 170 osób zainfekowanych koronawirusem. W powiecie nowosądeckim jest to natomiast 620 aktywnych przypadków. Na godzinę 9:30 w Nowym Sączu oraz w powiecie nowosądeckim 5145 osób przebywało na kwarantannie z polecenia Sanepidu (miasto – 962, powiat – 4183), 162 osób przebywało na tzw. kwarantannie granicznej (miasto – 77, powiat – 85) oraz 70 osób było objętych nadzorem epidemiologicznym (miasto – 21, powiat – 49).

Czego dotyczą nowe obostrzenia?
Wraca obowiązek noszenia maseczek na twarzy także w przestrzeni publicznej. Zakryte usta i nos muszą mieć także osoby, które mają przeciwwskazania do noszenia maseczek – w takiej sytuacji muszą mieć przyłbicę zasłaniającą twarz. Jeśli ktoś nie może nosić maski, konieczne będzie zaświadczenie medyczne.
Ograniczona zostanie liczba osób mogących uczestniczyć w weselach. W Powiecie Nowosądeckim i Nowym Sączu będzie to limit 50 osób. Będzie też obowiązek rejestracji wesel.
Dodatkowo, w „czerwonych” powiatach obowiązywać będzie zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, zamknięte będą siłownię, kina i sanatoria, a wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału kibiców.

Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń. Otrząśnijmy się z beztroski – mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Noszenie maseczek obowiązuje w całym kraju.
Wiceminister Janusz Cieszyński dodał, że zostaje również wprowadzone ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, obostrzenia wprowadzone są regionalnie w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach.

W większości Polski przyrosty zakażeń nie są duże, ale w niektórych regionach trzeba wprowadzić dodatkowe ograniczenia – mówił minister Łukasz Szumowski. – My tego wirusa i tę epidemię dopiero poznajemy. Nawet na temat chorób, które znamy od lat mamy różne zdania ekspertów. Na temat COVID-u będziemy słyszeć nowe teorie, a stare okażą się fałszywymi tropami. Musimy zdać się na dużą dozę zdrowego rozsądku.

Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać. Będzie modyfikowana dwa razy w tygodniu.

Opr. Rafał Kmak
Fot. Maria Olszowska

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. qwerty pisze

    Sądeczanie się pomylili i myśleli że za największy przyrost zachorowań jest wóz strażacki O.o

Zostaw odpowiedź