miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Krynica-Zdrój: Będzie ścieżka rowerowa VeloKrynica

0 601

12 kilometrów nowej ścieżki rowerowej połączy Krynicę-Zdrój z Muszyną już pod koniec września, a w niedalekiej przyszłości trasa będzie wiodła jeszcze dalej. Ten rowerowy szlak, którego koszt wynosi ponad 6 mln złotych, zostanie przedłużony do EuroVelo11.

 

Czytaj również: Przetarg na most w Kurowie już w marcu!

 

W ramach planowanej inwestycji połączenia ścieżką rowerową Krynicy-Zdroju oraz Muszyny zostanie wybudowana i dobrze oznakowana trasa VeloKrynica o długości 12,06 km. Pierwszy jej odcinek mierzący 1,68 km będzie przebiegać Bulwarami Dietla, nad przepływającym przez centrum miasta potokiem Kryniczanka, czyli od skrzyżowania z ul. Pułaskiego do końca ul. Ebersa, z uwzględnieniem fragmentu ul. Granicznej. Następnie trasa zostanie poprowadzona w kierunku południowym, aż do granicy z sąsiadującą gminą Muszyną, a konkretnie do wsi Powroźnik. Ścieżkę zaplanowano w większości na terenie odseparowanym od ruchu samochodowego, a w miejscu skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 971 zostanie wyznaczony bezpieczny rowerowy przejazd.

Na szerokich, 2,5-metrowych trasach, zaplanowano charakterystyczną dla ścieżek czerwoną nawierzchnię oraz powstanie też altana, pod którą będzie można odpocząć i zregenerować siły. Nie zabraknie też ławek oraz toalety i w planach jest także budowa placu rekreacyjnego z siłownią pod chmurką. Koszt inwestycji to prawie 6,2 mln zł, a unijne dofinansowanie z RPO stanowi ponad 3,7 mln zł. 

– Bardzo się cieszę, że kolejna gmina podziela nasz entuzjazm w budowie ścieżek rowerowych i włącza się w ich powstawanie. Dzięki temu zarówno mieszkańcy, jak i turyści odwiedzający nasz region, mogą przemierzyć malownicze tereny Małopolski na dwóch kółkach – dodał Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Warto zaznaczyć, że krynicki szlak pozwoli w niedalekiej przyszłości połączyć to uzdrowiskowe miasto z odcinkiem VeloNatura, czyli małopolskim odcinkiem EuroVelo 11. Ta europejska autostrada rowerowa to 6 tys. km dobrze przygotowanej i oznakowanej drogi rowerowej, którą będzie można podróżować z Norwegii przez Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię aż do Grecji. Jej małopolska część, określana mianem VeloNatura, łączy Kościelec (leżący na granicy z województwem świętokrzyskim) z Muszyną (przy granicy ze Słowacją).

Umowę gwarantującą dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na ręce burmistrza Krynicy-Zdrój Dariusza Raśko przekazali: Stanisław Sorys – wicemarszałek województwa małopolskiego oraz Leszek Zegzda z zarządu województwa. W wydarzeniu wziął udział również radny województwa – Stanisław Pasoń.

Opr. MK
Źródło: UM Krynica-Zdrój
Fot.: UM Krynica-Zdrój, pixabay.com

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź