miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Mała sarenka potrącona na powiatówce. Policja kierowała ruchem wahadłowo

0 3 104

Do niecodziennego zdarzenia doszło na ul. Papieskiej w Małej Wsi (gm. Chełmiec). W sobotnie przedpołudnie dwie sarny wyskoczyły na drogę, jedna z nich nie zdążyła przebiec. Potrąciła go kobieta kierująca samochodem osobowym. – To są okropne emocje, sarenka ma złamanie z przemieszczeniem. Nie wiedziałam co robić, zadzwoniłam po policję – mówi kierowca osobówki, która potrąciła zwierzę. Poniżej wyjaśniamy jakie mamy obowiązki w takiej sytuacji. Nie zastosowanie się do nich grozi mandatem do 5 000 złotych.

 

Czytaj również: Włamał się do domu i ukradł 100 tys. złotych! Po godzinie był już w rękach policji

 

Według polskiego prawa osoba, która potrąci lub znajdzie potrącone zwierzę, musi zapewnić mu pomoc i zawiadomić policję, dzwoniąc na 112 lub 997. Przez kilkanaście minut ruch na drodze powiatowej odbywał się wahadłowo. Policjanci przybyli na miejsce zdarzenia zabezpieczali zwierzę, które na środku drogi czekało na przyjazd odpowiednich służb.

Obowiązek pomocy potrąconemu zwierzęciu
Do potrącenia zwierzęcia często dochodzi nieumyślne, ale nie zwalnia nas to z obowiązku udzielenia lub wezwania pomocy (art. 25 Ustawy o ochronie zwierząt). Niestety, wielu kierowców, którym przytrafi się taka sytuacja, woli oddalić się z miejsca zdarzenia, nie informując nawet odpowiednich służb.

Takie zachowanie, w świetle przepisów, traktowane jest identycznie jak ucieczka z miejsca zdarzenia przy innych rodzajach kolizji i podlega karze aresztu lub grzywny* (nawet do 5 000 zł) * Art. 37. Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt

Jeżeli jesteśmy świadkiem takiej sytuacji, postarajmy się zapisać lub chociaż zapamiętać numer rejestracyjny pojazdu, którym potrącono zwierzę. Umożliwi to odpowiednim służbom namierzyć sprawcę i nałożyć na niego odpowiednią karę.

Gdzie zgłosić, że zwierzę potrzebuje pomocy?
W całej Polsce sytuacje związane z zagrożeniem życia lub zdrowia zwierząt można zgłaszać do następujących miejsc:

  • Animal Patrol straży miejskiej – numer 986 – jeśli zwierzę, które znajdziesz jest ranne.
  • Policja – numer 997, jeśli zachodzi podejrzenie dokonania przestępstwa wobec zwierząt.
  • Straż Pożarna – numer 998, nie tylko jako pomoc do ściągania kotów z drzew i dachów, ale też jako bohaterowie uwalniający dzikie zwierzęta z różnych pułapek, kanałów czy jam.
  • Straż Zwierząt – numer alarmowy (022) 353-50-60, jeśli zgłaszamy błąkające się psy lub koty. Pod tym numerem można sprawdzić, czy w naszej miejscowości działa jednostka Straży Zwierząt.
  • Schronisko dla zwierząt – jeśli znajdziesz zbłąkane zwierzę, możesz zgłosić je np. Straży Miejskiej lub lokalnej Straży Zwierząt, ale możesz również skontaktować się ze znajdującym się w Twoim pobliżu
  • Schroniskiem dla Zwierząt. Lista schronisk dostępna jest na stronie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.
  • Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Jeśli masz problem ze skontaktowaniem się powyższymi służbami i organizacjami, możesz zajrzeć na stronę GDOŚ, gdzie znajdziesz adresy i numery kontaktowe do fundacji, ośrodków rehabilitacji i lecznic weterynaryjnych udzielających pomocy zwierzętom.

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź