miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

„Nie pal przy mnie, proszę” – apelują dzieci ze Szkoły Podstawowej w Koniuszowej! [ZDJĘCIA]

0 910

Palenie bierne jest równie szkodliwe jak czynne, dlatego w ramach walki z tym nawykiem, w Koniuszowej została zorganizowana akcja „Nie pal przy mnie, proszę”, której ambasadorami są dzieci klas podstawowych I-III.

 

Czytaj również: Braki w dostawach prądu na Sądecczyźnie! Sprawdź czy na liście jest twoja miejscowość [ROZPISKA]

 

Inicjatywa jest częścią programu polityki antynikotynowej propagowanej wśród młodych uczniów i ma na celu stworzenie im środowiska wolnego od tytoniu. Nie każda osoba zdaje sobie sprawę, że samo przebywanie w towarzystwie osoby palącej jest tak samo szkodliwe, jak palenie. Dzięki tej wiedzy, dzieci mogą uczulać osoby ze swojego codziennego otoczenia i tym samym być może wpłynąć na ich decyzję o odstawieniu nikotyny.

W ostatnim czasie miały także miejsce zajęcia z zakresu przeciwdziałania nikotynie, na których uczniowie klasy III tworzyli plakaty o tematyce walki z paleniem, które mają pomóc w propagowaniu zdrowego stylu życia wśród ich rodzin i przyjaciół.

Systematyczne działania profilaktyczne, prowadzone od prawie dziesięciu lat, dają wymierne efekty. Uczniowie i absolwenci naszej szkoły są świadomi szkodliwości zarówno czynnego jak i biernego palenia   tytoniu,   są   świadomi   potencjalnego   zagrożenia   uzależnieniem   od   nikotyny   i   w   większości   są przekonani, że nigdy, także i w życiu dorosłym, nie sięgną po papierosa. Dziękuję pani Beacie Kawik, pedagogowi i nauczycielowi języka polskiego – za koordynację tych działań na terenie Szkoły Podstawowej im. Generała Franciszka Gągora w Koniuszowejoznajmił Jarosław Gliński, dyrektor szkoły.

 

 

Akcja wpisuje się w „Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu”, który jest obchodzony w listopadzie. Pomimo wzmożonych działań mających na celu uświadamianie społeczeństwa o szkodliwości tego nałogu, patronujący tej akcji, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Sączu, zwraca uwagę, że problem nadal istnieje. Nałóg palenia zabija powoli, być może dlatego ludzie często zapominają o jego konsekwencjach, na które składają się przede wszystkim choroby płuc. W związku z tym starajmy się ustrzec najmłodszych przed losem, który często sami sobie zgotowaliśmy, porzucając ten ohydny nałóg.

 

 

Opr.: Marcin Cięciwa

Źródło i fot.: Organizator

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź