miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy most w Kurowie przejezdny!

10 1 701

Budowa mostu na rzece Dunajec w Kurowie (gm. Chełmiec) w ciągu drogi krajowej 75 dobiegła końca. W otwarciu przeprawy uczestniczyli m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicewojewoda Józef Leśniak, marszałek Witold Kozłowski oraz parlamentarzyści i samorządowcy z Sądecczyzny.

 

Czytaj również: 168 304 842,55 zł trafi na Sądecczyznę w ramach Polskiego Ładu [Wyniki naboru wniosków]

 

Jak wskazał podczas uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, ponad 600-metrowa przeprawa jest “arcytrudnym dziełem inżynierskim, które będzie świadectwem możliwości i kunsztu polskich inżynierów”. Jak zaznaczył, inwestycja sprawia, że trasa staje się bezpieczniejsza. – To tutaj w okolicach starej przyprawy mostowej przez Dunajec dochodziło do wielu tragicznych wypadków drogowych – przypomniał szef resortu infrastruktury. Dodał, że przełożenie ruchu na nową przeprawę nie oznacza końca prac; wszystkie roboty będą ukończone w kwietniu 2022 r.

 

 

W poniedziałek udostępniono kierowcom nowy most na Dunajcu w Kurowie k. Nowego Sącza w ciągu drogi krajowej nr 75. Inwestycja o wartości ponad 189 mln zł zrealizowano w ciągu niecałego 2,5 roku. W przyszłości obiekt znajdzie się na trasie tzw. “sądeczanki”.

– Obiekt jest imponujący, ale przede wszystkim, jest jednym z najważniejszym na mapie drogowej Sądecczyzny. Jako mieszkaniec powiatu nowosądeckiego, jako kierowca bardzo się cieszę, że ta droga będzie już przejezdna. Jako marszałek województwa wiem, że ta inwestycja ułatwi życie mieszkańcom, kierowcom i turystom – mówi marszałek Witold Kozłowski.

W listopadzie rozpocznie się rozbiórka tymczasowych podpór nowego mostu. W tym roku wykonawca przystąpi także do rozbierania starego obiektu. Kończone będą zjazdy indywidualne od strony Nowego Sącza oraz oświetlenie drogi.

Nowy most położony jest poniżej starego i dłuższy od poprzednika o 200 m. Całkowita jego długość wynosi 602 m, szer. 17,18 m, natomiast pylony wznoszą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. Most ma po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem, kiedy zapadanie decyzja o budowie nowej trasy do Nowego Sącza tzw. “sądeczanki”.
Most zaprojektowano zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyspieszona).

W ramach inwestycji na odcinku 2-km został zmieniony przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie.

Wykonawcą zadania o wartości ponad 189 mln zł jest polsko-węgierskie konsorcjum firm: Banimex i Hodmezovasarhelyi Utepito Korlatolt Felelossegu. Nowy obiekt zastąpił istniejący most w Kurowie, wybudowany w 1943 r., którego jego stan techniczny jest zły. Nowy most w Kurowie jest jednym z trzech najdłuższych tego typu mostów w Polsce. Jego długość wynosi 602 m.

źródło: PAP, malopolska.pl
fot.: malopolska.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
10 Komentarze
 1. Państwo w ruinie pisze

  Arcutrudny ? Dzieło patriotów Polskich ? Pan Minister chyba nie widział arcytrudnych konstrukcji. Żenada dęta w trąbkę.

 2. FakDak pisze

  tak keisyr chwalił że most potężny, że ekspresowo że faktycznie przyszedł mi sms w trakcie przejazdu że nawet nie zauważyłem rożnicy ani mostu.

 3. keisyr pisze

  Brawo PiS !!!
  Nowy Sącz dostał szybsze i bardziej bezpieczne połączenie z autostradą !
  Teraz tą szeroka bramą wjedzie do Nowego Sącza inteligencja z Krakowa, Katowic czy Rzeszowa
  A sądecki plebs zostanie wypchnięty daleko na południe w stronę cyganów na Słowacji
  Do Nowego Sącza szerokim mostem wjedzie biznes i ogólnopolscy developerzy z żurawiami, które mogą stawiać wieżowce !

 4. keisyr debil pisze

  a to wszystko chyba w twojej główce rysiu i rodzimej korzennej

 5. Marcin pisze

  w takim razie musisz sie keisyr w pierwszej kolejności wynieść ze Sącza

 6. Jola pisze

  skoro PiS tak bardzo sobie ten mostek przypisuje to czekamy na bramki poboru opłat na obu końcach , byłoby w ich stylu

 7. Anonim pisze

  Panie Marszałku będzie Pan miał jedną minutę wygodniej i szybciej do pracy, a z pracy 15 min dłużej przez korki w Dąbrowie i Wielogłowach. Powstają w wyniku tragicznie uzgodnionych przez GDDKiA zjazdów z drugi krajowej nr 75. Czyli 1 min “plus” za prawie 200mln i 15 min “minus” darmo. Razem 14 min w plecy. Jak łatwo można popsuć starania władzy.

 8. keisyr pisze

  Teraz z autostrady do Nowego Sacza jeździ się super !
  A będzie jeszcze lepiej !
  Gnój zaczyna się po przekroczeniu granicy Nowego Sącza ! Tu rzadzi Handzel
  Droga wjazdowa do miasta (ulica Tarnowska) ma tylko jedną jezdnie !
  Mało tego Handzel nie powiększył ulicy Tarnowskiej nawet o jeden pas ruchu !
  Stąd korki i gehenna kierowców !

 9. keisyr dno pisze

  a przedłużeniem tej ulicy jest “twój” jednopasmowy most z wybojami a’la heleński więc zamilcz pajacu !!

 10. koleszka pisze

  Patrząc na 4 fot. aż się prosi rozpędzony tir…

Zostaw odpowiedź