miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Porozumienie “Strzelca” z Krynicą-Zdrój

0 214

Od zeszłego roku gmina Krynica-Zdrój i Związek Strzelecki „Strzelec” współpracują ze sobą. W poniedziałek (22 stycznia) współpraca pomiędzy tymi jednostkami została pisemnie zatwierdzona i podpisana przez Dariusza Reśko burmistrz Krynicy-Zdroju oraz Sławomira Szczerkowskiego dowódcy „Strzelca”.

 

Czytaj również: 16 mln osób odwiedziło Małopolskę!

 

22 stycznia w Krynicy-Zdroju podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy gminą Krynica-Zdrój a Związkiem Strzeleckim „Strzelec”. Współpraca trwa jednak od 2017 roku, kiedy to został tam utworzony pododdział, który liczy obecnie 16 osób i ma na swoim koncie udział w kilku uroczystościach patriotycznych.

Celem niniejszego porozumienia jest wspólne działanie na rzecz obronności państwa, kultywowanie tradycji patriotycznych regionu, stałej opieki nad miejscami pamięci narodowej, grobami poległych żołnierzy oraz pomnikami, popularyzacja inicjatyw związanych z obronnością państwa oraz kształtowania patriotycznych, proobronnych i obywatelskich postaw wśród dzieci, młodzieży i dorosłych – powiedział Dariusz Reśko burmistrz Krynicy-Zdroju.

Nowosądecki oddział Związku Strzeleckiego „Strzelec” liczy ponad 500 osób, a jego głównym celem jest wychowywanie członków Związku zgodnie z duchem patriotyzmu, przygotowanie do obrony cywilnej, udział w akcjach charytatywnych oraz patriotycznych – dodał dowódca Jednostki Strzeleckiej 2006 Nowy Sącz Sławomir Szczerkowski.

Jest to kolejne porozumienie o współpracy, jakie w minionym czasie podpisał Związek Strzelecki. Wcześniej nawiązali oni współpracę m.in. z PWSZ w Nowym Sączu oraz klubem Halny Nowy Sącz.

Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza reaktywowany został w 1991 roku i powstał w wyniku fuzji organizacji tzw. Ruchu strzeleckiego, działających w Polsce w latach 1989-1991, określając się, jako patriotyczne stowarzyszenie młodzieży polskiej, będącej kontynuatorem istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego „Strzelec”, którego Komendantem Głównym był Józef Piłsudski. Członkami Związku mogą być osoby, które ukończyły 16. rok życia, a w ramach Związku działa również ruch orlęcy skupiający młodzież szkolną w wieku od 11 do 16 lat.

Opr. MK
Źródło i fot.: UG Krynica-Zdrój

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź