miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Powstaną kolejne połączenia autobusowe na Sądecczyźnie? Ruszył nabór wniosków w ramach funduszu autobusowego

0 907

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita ogłosił wczoraj (28 września) dodatkowy nabór wniosków na dofinansowanie w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. W sumie w tym roku do rozdysponowania pośród małopolskich samorządów jest ponad 42 mln zł. Jak podkreślił wojewoda, nowy nabór może umożliwić m.in. uruchomienie nowych dofinansowanych połączeń w miejsce zawieszonych w czasie pandemii.

 

Czytaj również: Pogromcy lewaków, feministek i socjalistów zbierają szyki! Wizyta posła Konfederacji w Nowym Sączu [Zdjęcia]

 

To bardzo atrakcyjna oferta przygotowana przez polski rząd, która pozwala likwidować wykluczenie komunikacyjne – wskazał Kmita.

Wnioski mogą składać właściwi organizatorzy publicznego transportu zbiorowego, tj. gmina, związek międzygminny, związek powiatowo-gminny, powiat, związek powiatów i województwo. Przyjmowane będą do 2 października.

Przypomnijmy, m.in. w naszym regionie Gmina Chełmiec aplikowała do konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Krakowie i udało się jej pozyskać środki na organizację dwóch linii autobusowych. Autobusy jeżdżą przez Wola Kurowska – Klimkówka – Ubiad – Wielogłowy – Wielopole (8 kursów dziennie i 4 w weekend, oraz druga linia: Krasne Potockie – Trzetrzewina – Biczyce Górne – Biczyce Dolne – Chełmiec Gaj – Świniarsko – Mała Wieś – Chełmiec (7 kursów dziennie i 1 w weekend). Dotacja w wysokości 113 tys. zł pozwoliła na uruchomienie wspomnianych linii w okresie od września do grudnia 2020 roku. Na każdy kolejny rok musi składać nowy wniosek.

Według danych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego do tej pory w ramach tegorocznych dofinansowanie przyznane zostało: w pierwszym naborze 17 jednostkom samorządu terytorialnego na 59 linii autobusowych, a w drugim naborze 27 samorządom na 81 linii. Podpisane umowy (wraz z aneksami) opiewają łącznie na kwotę ponad 10,5 mln zł.

W połowie maja br. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, nowelizująca ustawę o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. W ramach nowelizacji została zwiększona stawka dopłaty do 1 wozokilometra przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej z kwoty nie wyższej niż 1 zł do 3 zł.

Celem dofinansowania ze środków Funduszu zadań własnych organizatorów publicznego transportu zbiorowego jest reaktywowanie zamkniętych lub utworzenie nowych połączeń autobusowych, a tym samym usprawnienie komunikacji publicznej i eliminowanie wykluczenia komunikacyjnego na terenie jednostek samorządu terytorialnego.

źródło: PAP
fot. archiwum | miastoNS.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź