miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Sanatoria ze wsparciem finansowym w związku z czerwoną strefą na Sądecczyźnie? Poseł Mularczyk interweniuje!

0 816

Poseł Arkadiusz Mularczyk wystosował do Ministra Zdrowia zapytanie poselskie w sprawie sposobu wsparcia dla zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które znalazły się w strefie czerwonej i od 8 sierpnia 2020 r. nie prowadzą działalności leczniczej oraz rehabilitacyjnej. W piśmie skierowanym do Ministerstwa poseł z Sądecczyzny proponuje doraźne działania mające na celu pomoc uzdrowiskom, w których praca dla wielu osób z regionu to jedyne źródło utrzymania.

 

Czytaj również: Pomysł radnego Kądziołki do realizacji!
Wkrótce powstanie przeprawa tymczasowa na Kamienicy

 

Treść zapytania:

Panie Ministrze na terenie powiatu nowosądeckiego znajdują się trzy gminy uzdrowiskowe: Krynica Zdrój, Piwniczna Zdrój i Muszyna. Po wprowadzeniu strefy czerwonej obowiązującej na terenie całego powiatu nowosądeckiego z dniem 8 sierpnia 2020 r. zakłady lecznictwa uzdrowiskowego z tego terenu po raz kolejny zmuszone były do zaprzestania prowadzenia działalności leczniczej i rehabilitacyjnej. 

Zaistniała sytuacja stanowi poważny problem dla lokalnego biznesu i wszystkich zakładów leczniczych, które są wiodącymi i największymi pracodawcami w tych uzdrowiskach, a ich działalność ma bezpośredni wpływ na rynek pracy i usług. W ostatnim czasie z uwagi na obostrzenia przeniesiono również z Krynicy Zdrój do Karpacza Forum Ekonomiczne jedno z największych i najważniejszych dla kurortu pod względem gospodarczym wydarzeń.

W związku w powyższą sytuacją Przewodniczący Sekcji Krajowej Uzdrowisk Polskich NSZZ „Solidarność” przedstawi w moim biurze poselskim propozycję rozwiązań, które również w mojej ocenie mogłyby pomóc w utrzymaniu miejsc pracy i obiektów leczniczych w okresie ich wyłączenia z działalności  leczniczej i rehabilitacyjnej. Według zaproponowanego rozwiązania zakłady lecznictwa uzdrowiskowego dla zachowania miejsc pracy oraz gotowości mogłyby otrzymywać w ramach tarczy antykryzysowej środki na wynagrodzenia i ich pochodne w pełnej wysokości w okresie obowiązywania strefy czerwonej, niezależnie od formy własności lub alternatywnie dla zakładów które mają kontrakt z NFZ i ZUS otrzymują w ramach posiadanych kontraktów z NFZ i ZUS określony % środków np. 70% środków wynikających z miesięcznej kwoty kontraktu z przeznaczeniem na wynagrodzenia i ich pochodne w okresie obowiązywania strefy czerwonej – bez konieczności ich zwrotu.

Powyższe rozwiązanie wydaje się być zasadne z uwagi na fakt, iż zakłady lecznicze przez okres obowiązywania czerwonej strefy aż do ponownego uruchomienia działalności utrzymują w gotowości personel oraz obiekty lecznicze, które w tym czasie nie mają dochodów z prowadzonej działalności leczniczej ani komercyjnej. Obecnie sytuacja ta dotyczyć będzie również uzdrowisk z powiatu nowotarskiego, który objęty został czerwoną strefą, a w którym znajdują się zakłady lecznictwa uzdrowiskowego w Szczawnicy i Rabce Zdrój.

W związku z powyższym, proszę Pana Ministra
o udzielenie odpowiedź na następujące pytanie:

Czy jest możliwość wyłączenia gmin uzdrowiskowych z pow. nowosądeckiego i nowotarskiego ze strefy czerwonej przywracając im tym samym możliwość sprawnego funkcjonowania?

Jeżeli na chwilę obecną takiej możliwości nie ma to czy możliwe jest rozważenie i ewentualne wdrożenie propozycji przedstawionych przez NSZZ „Solidarność” Uzdrowisk Polskich?

Jaki będzie efekt działań posła Mularczyka i jaką odpowiedź wystosuje Ministerstwo Zdrowia przekonamy się już wkrótce. O otrzymanej odpowiedzi poinformujemy Państwa niezwłocznie.

Rafał Kmak
fot. uzdrowiska.pl

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź