miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Świniarsko: będzie bezpieczniej pod Szkołą Podstawową! Powiat zainstaluje światła

0 1 966

Po wielu latach starań mieszkańców Świniarska, w końcu pod Szkołą Podstawową powstaną światła. Zwiększą one bezpieczeństwo wszystkich uczestników drogi, a przede wszystkim dzieci zmierzających na zajęcia szkolne. Jest to również główny trakt komunikacyjny mieszkańców do kościoła parafialnego. Nieopodal tego przejścia kilka dni temu doszło do katastrofy w ruchu lądowym. Szczegóły w linku poniżej.

 

Czytaj również: Świniarsko w żałobie! Nie żyje jedna osoba, kolejna walczy o życie

 

Poseł Józef Leśniak zwrócił się do starosty nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego z prośbą o podjęcie interwencji w sprawie „konieczności zainstalowania sygnalizacji świetlnej ostrzegawczej na przejściu dla pieszych na drodze powiatowej Chełmiec – Naszacowice przy Szkole Podstawowej w Świniarsku”.

 

 

Spotkania i rozmowy z mieszkańcami i rodzicami, których dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Świniarsku zwróciły moją uwagę na ten problemem. Jego rozwiązanie wymaga szybkiej interwencji – mówi poseł Józef Leśniak. – Przejście dla pieszych, które znajduje się naprzeciw szkoły, należy do jednego z najbardziej ruchliwych na tej trasie, szczególnie w ciągu dnia. Wzmożony ruch samochodów utrudnia przejście dzieciom i młodzieży, a kierowcy często nie zwracają uwagi na fakt, że jest tam oznakowane przejście dla pieszych. Taka sytuacja powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Często dochodzi tam do stłuczek. Były też dwa wypadki ze skutkiem śmiertelnym – zginęło dwoje dzieci idących do szkoły.

Jak mówi poseł, to przejście zamiast ułatwiać – utrudnia bezpieczne poruszanie się. – Dlatego zwróciłem się do starosty o interwencję i wsparcie budowy sygnalizacji świetlnej w tym miejscu – dodaje poseł Józef Leśniak.

Starosta Marek Kwiatkowski był w miejscu, o którym mówił poseł. – Zleciłem już wykonanie projektu sygnalizacji świetlnej na drodze w Świniarsku – mówi starosta Marek Kwiatkowski. – Powiat przeznaczy na jej zamontowanie blisko sto tysięcy złotych. Zdaję sobie sprawę z zagrożeń, szczególnie w miejscach, z których korzysta wiele osób. Mam nadzieję, że nasze działania znacznie poprawią bezpieczeństwo w tym rejonie, a dzieci i młodzież nie będą się obawiały przechodzić do szkoły po pasach.

Opr. Rafał Kmak
fot. archiwum oraz Maria Olszowska

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź