miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Jakie auto elektryczne wybrać? Na co zwrócić uwagę?

1 542

Chociaż cena i przyzwyczajenia kierowców nadal mogą stanowić swego rodzaju blokadę powstrzymującą przed zakupem auta elektrycznego, nie sposób zaprzeczyć, że ogólny trend jest dla tej technologii obiecujący. Z danych gromadzonych przez PZPM i PSPA w ramach Licznika Elektromobilności wynika, że do sierpnia 2022 r. w Polsce zarejestrowano ok. 55 tysięcy pojazdów tego właśnie rodzaju. Eksperci jednoznacznie wskazują, że zainteresowanie samochodami wyposażonymi w silnik elektryczny i hybrydowy typu plug-in będzie rosnąć. Na co zwracać uwagę, rozważając zakup? Jakie są obecnie najtańsze auta elektyczne? Wyjaśniamy.

1. Dlaczego warto (lub nie) zainwestować w samochód elektryczny?
2. Na co zwrócić uwagę, kupując samochody elektryczny?
3. Najtańsze samochody elektryczne nowe
4. Używane auta elektryczne – czy to się opłaca?

O samochodach z napędem elektrycznym najczęściej mówi się w kontekście pojazdów nowych. Jeśli jednak interesują cię najtańsze auta elektyczne, koniecznie sprawdź ofertę aut używanych. Zobacz także ceny aut hybrydowych – listę siedmiu modeli godnych rozważenia znajdziesz na https://mapaladowania.pl/blog/najtansze-samochody-hybrydowe-top-7-ceny-w-2023/.

Dlaczego warto (lub nie) zainwestować w samochód elektryczny?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, zgodnie z przewidywaniami ekspertów rynku motoryzacyjnego auta elektryczne w Polsce będą cieszyły się coraz większą popularnością. Zdecydowana większość naszych rodaków przepytana w ankiecie deklarowała, że do zakupu z pewnością zachęciłaby ich atrakcyjna cena – tani samochód elektryczny może więc stanowić solidny argument na drodze do pomyślnego sfinalizowania takiej transakcji. Osoby fizyczne nadal mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zalet aut elektrycznych jest więcej. Są ciche, ekologiczne, wyposażone w nowoczesne rozwiązania. Mają także, rzecz jasna, swoje słabsze strony, jak choćby zasięg, dostępność stacji ładujących czy perspektywy serwisowania. Z tego względu warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Na co zwrócić uwagę, kupując samochody elektryczny?

Jakie kryteria warto brać pod uwagę, wybierając samochód elektryczny? Kluczowe kryteria znajdziesz poniżej.

  • Cena samochodu

To oczywiście priorytet, gdy celem poszukiwań ma być najtańszy samochód elektryczny. W poniższych zestawieniach właśnie na ten aspekt będziemy kłaść najsilniejszy nacisk.

  • Zasięg

Dla wielu potencjalnych właścicieli aut elektrycznych bardzo ważnym parametrem jest dystans, jaki auto może przebyć na jednym ładowaniu. Niekoniecznie można tu podać konkretny parametr, gdyż różne wersje pojazdów oferują różny maksymalny teoretyczny zasięg, a dodatkowo może on zmniejszać się przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych, na przykład zimą, lub podczas użytkowania różnych udogodnień technologicznych (mamy tu na myśli na przykład automatyczną klimatyzację).

  • Czas ładowania

Owszem, nikomu nie uśmiecha się stanie na stacji przez godzinę – trzeba natomiast zdawać sobie sprawę, że ładowania auta elektrycznego zawsze potrwa znacznie dłużej niż tankowanie benzyny.

  • Żywotność akumulatora

Testy pokazują, w jaki sposób wydajność baterii zmienia się wraz z czasem użytkowania.

Najtańsze samochody elektryczne nowe

Przejdźmy do konkretu. Jakie jest obecnie najtańsze auto elektryczne, gdy pod uwagę bierzemy pojazdy salonowe?

  • Smart EQ fortwo – cena od 100 000 zł

Na ten moment lider w kategorii nowych samochodów elektrycznych. To kompaktowy pojazd stworzony do poruszania się w mieście. Mogą podróżować nim dwie osoby, a silnik elektryczny 60 kW umożliwia rozwinięcie prędkości do 130 km/h. Choć doskonale poradzi sobie w wąskich uliczkach i ograniczonych miejscach parkingowych, raczej nie zda egzaminu na trasie. Oferuje niewiele miejsca wewnątrz, a spośród zaprezentowanych w tym zestawieniu najtańszych samochodów elektrycznych ma najmniejszy zasięg. Czas ładowania jest natomiast krótki.

  • Dacia Spring Cargo – cena od 102 000 zł

To kolejny pojazd dla dwóch osób, który świetnie radzi sobie doskonale na wąskich i zatłoczonych uliczkach. W podstawowej cenie znajdziemy sporo udogodnień: klimatyzację manualną, port USB i radio bluetooth, elektrycznie sterowane lusterka boczne. Pozytyw z pewnością stanowi stosunkowo duży zasięg (do 305 km w cyklu miejskim), minus zaś – długi czas ładowania.

  • Fiat 500e – cena od 135 000 zł

To pierwszy w zestawieniu samochód z silnikiem elektrycznym mieszczący cztery osoby. Jest nieco większy w każdym wymiarze od swojego spalinowego odpowiednika, oferując przy tym wysoki komfort jazdy (choć trzeba podkreślić bardzo ograniczoną przestrzeń na tylnej kanapie), spory bagażnik i nowy system multimedialny. W samochodzie zamontowano przeciętny silnik elektryczny o mocy 95 KM, a deklarowany przez producenta zasięg wynosi 190 km w cyklu WLTP mieszanym.

Używane auta elektryczne – czy to się opłaca?

Alternatywą dla, nadal dość drogich pojazdów z salonu, są elektryczne samochody używane. Przeglądając ogłoszenia, można zorientować się, że wybór modeli jest dość spory. Używany 10-letni samochód można kupić za ok. 35 000 zł, na przykład Smart Fortwo Coupe Electric Drive czy Nissan Leaf 24 KWh. Ośmioletnia Kia Soul to wydatek na poziomie 60 000 zł. Jak widać, są to stosunkowo atrakcyjne propozycje – nawet w porównaniu do aut z silnikiem spalinowym.

– Artykuł sponsorowany

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. Greta pisze

    Takie co się najkrócej palą

Zostaw odpowiedź