miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Na szlaku rzemiosła. Tadeusz Jan Kulig

0 473

Małopolski Szlak Rzemiosła jest przedsięwzięciem niepowtarzalnym. Uczestniczą w nim pracownie, warsztaty i domy twórców rękodzieła ludowego. Skupia ponad 200 twórców ze 130 miejscowości. Jednym z nich jest artysta z Młodowa – Tadeusz Jan Kulig.

Czytaj również: Igrając z ogniem. Tomasz Ortyl

Mając ojca- stolarza nie mogło być inaczej. Tadeusz Jan Kulig właśnie od niego nauczył się nie tylko miłości do obrabianego drewna, ale i rzeczy tak prozaicznych, jak posługiwanie się narzędziami. Już jako młody chłopak prezentował swoje prace na różnego rodzaju przeglądach i pokazach artystycznych. Ile rzeźb wykonał przez blisko pół wieku pracy twórczej? Tego zapewne sam nie wie, choć mówi się o kilku tysiącach różnego rodzaju przedstawień scen rodzajowych i rzeźb sakralnych. Ma więc czym się pochwalić.

Rzeźby Tadeusza Jana Kuliga powstają głównie w drewnie lipowym. Jest ono miękkie, lecz szlachetne a jego walory docenił między innymi Wit Stwosz, który właśnie w lipie zaklął cały urok postaci przedstawionych na słynnym Ołtarzu Mariackim w Krakowie.

Czy Tadeusz Jan Kulig pozwoliłby nazwać się lokalnym Witem Stwoszem? Nie pozwala mu na to wrodzona skromność. O talencie artysty mówią za to liczne nagrody. Pierwszą zdobył w roku 1976 zajmując 1. miejsce Spółdzielczości Inwalidzkiej w Krakowie. Sukces powtórzył rok później. W roku 1979 otrzymał Nagrodę Wojewody Nowosądeckiego za działalność kulturalną. Przez wiele lat brał aktywny udział w Konfrontacjach Ruchu Artystycznego Młodzieży – KRAM w Myślcu nad Popradem, gdzie poznał takie osobistości jak Jan Nowicki czy Wojciech Siemion. Doceniając wielkość artysty część jego dorobku zaprezentowano w ramach prezentacji Piwnicznej- Zdroju zorganizowanej w 2017 r. w Domu Polskim w Budapeszcie.

Część prac Tadeusza Jana Kuliga można oglądać bez wychodzenia z domu na stronie www.szlakrzemiosla.pl/Tadeusz-Kulig

Fot.: starosadeckie.info

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź