miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Brzezna: Sadza w kominie wywołała pożar! [ZDJĘCIA]

0 597

27 grudnia około godziny 15:42 doszło do zapalenia się sadzy znajdującej się w kominie na prywatnej posesji w Brzeznej. Do działań zostały zadysponowane zastępy JRG nr 2 w Nowym Sączu oraz OSP Brzezna.

 

Czytaj również: Gmina Nawojowa: Pożar sadzy w przewodzie kominowym [ZDJĘCIA]

 

 – Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że doszło do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym budynku mieszkalnego. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wygaszeniu pieca CO, podaniu jednego prądu proszku gaśniczego do przewodu kominowego oraz otwarciu okien w całym budynku w celu przewietrzenia pomieszczeń. Następnie sprawdzono kamerą termowizyjną ściany komina, na których stwierdzono widoczne pęknięcia. W tym samym czasie wprowadzono do przewodu kominowego kulę kominiarską wraz ze szczotką w celu jego obicia z materiału palnego, który był wybierany na bieżąco przez drzwiczki rewizyjne i wynoszony na zewnątrz budynku. Po nieudanej próbie ugaszenia pożaru proszkiem gaśniczym, podjęto decyzję  o podaniu dodatkowych dwóch prądów proszku gaśniczego, które również nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. W związku z tym podano do przewodu kominowego pianę gaśniczą. Po tej czynności pożar został ugaszony. Ponownie sprawdzono ściany komina kamerą termowizyjną, stwierdzając wyraźny spadek temperatury – poinformował Marian Marszałek, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Działania gaśnicze trwały ponad dwie godziny. Właściciel został poinformowany o nieużywaniu pieca CO do czasu przeglądu kominiarskiego.

 

 

Opr.: Marcin Cięciwa

Źródło i Fot.: KM PSP NS

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź