miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: 50-letnia kobieta ukradła kilka tysięcy złotych „na pracownika socjalnego”!

0 937

Sądeccy policjanci i pracownicy MOPS-u ostrzegają głównie starsze osoby przed oszustami, którzy próbują wejść do ich mieszkania w celu kradzieży pieniędzy. Stosują oni przeróżne metody, aby osiągnąć zamierzony cel. Ostatnio nawet „na pracownika socjalnego”.

 

Czytaj również: Nowy Sącz: 21-letni mężczyzna okradł kobiety w lokalu! Grozi mu nawet 5 lat więzienia

 

– W ostatnią sobotę (1 grudnia) ok. godz. 12:30 do jednego z sądeckich mieszkań zapukała ok. 50-letnia kobieta, podając się za pracownika socjalnego i oferując pomoc w uzyskaniu dofinansowania na zakup leków. W trakcie rozmowy rzekoma „pracownica socjalna” dopytywała, jakie leki starsza pani zażywa i w jakiej ilości. W pewnym momencie poprosiła o rozmienienie 200 złotych… Wizyta oszustki, która podała się za pracownicę opieki społecznej zakończyła się dla starszej pani utratą kilku tysięcy złotych – poinformowała asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Schemat działania oszustów powtarza się. Chcąc ustalić, gdzie seniorzy przechowują swoje pieniądze proszą ich o rozmienienie zazwyczaj 100 lub 200 złotych. Obserwując, do której szafki podchodzi właściciel domu i z której półki zabiera pieniądze, wie już gdzie ich szukać.

– Starsza pani podeszła do szafki, w której miała schowane oszczędności i sprawdziła czy ma banknoty pozwalające jej na rozmienienie wskazanej kwoty. Sprawy potoczyły się szybko. Oszustka stwierdziła, że chce poznać warunki mieszkaniowe i pod pretekstem skierowała właścicielkę domu do innego pomieszczenia. Gdy seniorka wróciła do pokoju, oszustki już nie było, a wraz z nią… jej wszystkich oszczędności – dodała asp. dr Iwona Grzebyk-Dulak.

Policja ostrzega przed oszustami, informując jednocześnie, że pracowników socjalnych z Ośrodków Pomocy Społecznej łatwo zweryfikować, ponieważ mają przy sobie legitymację służbową ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, stanowiskiem służbowym, numerem legitymacji, pieczęcią oraz podpisem osoby wystawiającej ten dokument. Mają oni obowiązek okazać legitymację, jeśli zostaną o to poproszeni. Ponadto w każdej gminie (mieście) jest Ośrodek Pomocy Społecznej, w którym można sprawdzić, czy osoba podająca się za pracownika socjalnego to faktycznie pracownik tej jednostki. Należy zachować ostrożność!

Sądecka Policja przestrzega przed wpuszczaniem do mieszkania osób nieznajomych, nawet jeżeli powołują się na jakąś instytucję lub ważną sprawę. Złodzieje zazwyczaj wykorzystują naiwność starszych osób podając się „za handlowca”, „za panów z gazowni”, „za pracownika wodociągów”, czy jak w tym przypadku za „pracownika socjalnego”. Należy pamiętać o tym, że to my decydujemy kogo zapraszamy do mieszkania i tak naprawdę nie mamy żadnego obowiązku otwierać drzwi osobom, których nie znamy, jak i wpuszczać je do swojego mieszkania. W sytuacjach budzących jakiekolwiek podejrzenia czy wątpliwości należy jak najszybciej zadzwonić pod numer alarmowy 112.

Opr.: Agnieszka Michalik
Źródło i fot.: KMP NS

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź