miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Dzieci z Pogórza oraz z Czech zaprezentowały się na płycie sądeckiego rynku [ZDJĘCIA]

0 966

Publiczność przybyła na nowosądecki rynek mogła oglądać w piątek (27 lipca) występy grup z Kąclowej oraz Czech. Dzieci zaprezentowały swój folklor, tańce ludowe oraz niezwykle skoczną muzykę. Przygrywały im kapele na skrzypcach i kontrabasie.

 

Czytaj również: Święto Dzieci Gór: Żywiołowe występy dzieci z Siedlca i Gruzji [ZDJĘCIA]

 

Swoim występem, jako pierwsi oczarowali publiczność przedstawiciele Pogórzańskich Dzieci z Kąclowej. Zespół został założony niespełna dwa lata temu przy patronacie Gminnego Ośrodka Kultury w Grybowie. Założycielem, kierownikiem, instruktorem i choreografem jest Ewa Matuła. W jego tworzeniu niemałą rolę odegrał również Tadeusz Matuła, który pełni funkcję kierownika muzycznego.

Dzieci zaprezentowały program pt. „Dzieci same w chołpie”. To opowieść o dzieciach, których rodzice wychodzą na jarmark do Grybowa, zostawiając im prace do wykonania. Po zrobieniu wszystkiego zapraszają swoich znajomych i zaczynają wspólnie tańczyć i śpiewać w izbie. Zapraszają również miejscowych muzykantów. Zespół przedstawił takie zabawy jak: stary niedźwiedź, wygnała mie babka, ciuciubabka, kot i mysz, siała baba mak; a także tańce: mietlorz, kowol, walczyk, polka uciekana, naso polka, drąg, polka suwiec, polka mazurka, polka z podskokiem, wokółka, polka z przyśpiewkami. Kapela zagrała na skrzypcach, kontrabasie i heligonce.

Następnie wystąpiły dzieci z grupy HRADIŠŤÁNEK pochodzącej z Czech. Zespół założono w 1955 roku w mieście Uherské Hradiště. HRADIŠŤÁNEK obejmuje siedem różnych grup. Ta uczestnicząca w Festiwalu została uformowana w 2009 roku i był to jej pierwszy występ zagraniczny. Kierownikiem zespołu jest Štěpánka Tománková, a Marcela Hastíková i Radka Baboráková pełnią role choreografów.

Zespół przedstawił publiczności tańce i zabawy takie jak: hopany (taniec figuralny pochodzący z Uherské Hradiště), staroměstský čardáš, hojačky (zabawowy taniec włączający muzyków do wymyślnych kreacji), straňanské (taniec z wioski Strání, z elementami przekomarzania się chłopców i dziewczynek), podšable (czeski rytualny taniec z szablami), kozenky (zabawowy taniec „Czyje kozy są w ogrodzie?”), hadi, šťŭři („W dzień św. Jerzego wychodzą węże i skorpiony, ziemia się rozstępuje i wszystko wypełza!”), na svatého blažeja (tradycyjna zabawa taneczna przedstawiająca uroczystości związane z dniem 3 lutego – upamiętnieniem św. Błażeja – kiedy dzieci obchodziły wieś, składając mieszkańcom życzenia szczęścia, pomyślności, zdrowia i obfitych plonów), zabijačka (tradycyjna, humorystyczna zabawa). Kapela zagrała na skrzypcach, kontrabasie, cymbałach, klarnecie i flecie.

W sobotę (28 lipca) odbędzie się ostatni dzień narodowy – Dzień Tajlandzko-Słowacko-Żywiecki, natomiast w niedzielę (29 lipca) uroczyste zakończenie Festiwalu i pożegnanie z jego uczestnikami na sądeckim rynku o godz. 12:00.

 

 

Klaudia Celusta

Fot. Klaudia Celusta

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź