miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Rozpoczęło się Święto Dzieci Gór. Dzień Ukraińsko-Lachowski za nami [ZDJĘCIA]

0 150

W niedzielę (22 lipca) rozpoczęło się Święto Dzieci Gór. Najpierw odbyła się uroczysta msza święta w Bazylice Św. Małgorzaty, a po południu wszystkie zespoły przeszły ulicami Nowego Sącza. Od poniedziałku do niedzieli (23 – 29 lipca) będą prezentowały się poszczególne grupy z różnych stron świata. Dzisiaj (23 lipca) mieszkańcy Sądecczyzny mogli oglądać folklor ukraiński oraz lachowsko-pogórzański.

 

Czytaj również: Św. Małgorzata patronką jednej z ulic w Nowym Sączu!

 

Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór to festiwal pełen radości dziecięcej, pasji do folkloru oraz tańca. Sześć zespołów polskich wraz z zespołami z zagranicy tworzą pary kamrackie. W trakcie trwania Festiwalu dzieci razem mieszkają, występują, bawią się i zwiedzają okolice. Każda z par obchodzi swój dzień narodowy, podczas którego prezentują swoje zwyczaje, tradycje, rękodzieło oraz kuchnię z regionu.

Dzisiaj (23 lipca) zaprezentowały się zespoły z Ukrainy i Polski. Pierwsi wystąpili Mali Mystkowianie, zespół działający od 1984 r. pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej. Przedstawili program pt. „Na Wielko Niedzielo przed izbom” ukazujący mystkowskie zwyczaje palenia ognisk podczas Świąt Wielkanocnych.

Następnie zaprezentował się ukraiński Zespół Schedryk, który powstał w 2008 roku w mieście Sławuta. Zaprezentowano vesnyanki, czyli wiązanki pieśni związane z obrzędami wiosennymi oraz tańce i pieśni domowe.

Już jutro (wtorek, 24 lipca) Dzień Estońsko-Spiski.

 

 

Opr.: Klaudia Celusta

Źródło i fot.: nowysacz.pl

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź