miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Funkcjonariusze z Nowego Sącza do zadań specjalnych! Poznajcie „więziennych komandosów”

1 3 073
Funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej w Krakowie – jest ich 16, na co dzień stacjonują w zakładzie karnym w Nowym Sączy. Przez niektórych nazywani są więziennymi komandosami. Specjalnie wyselekcjonowani podejmują działania w sytuacjach zakłócenia porządku i dyscypliny jak również szczególnego zagrożenia bezpieczeństwa w jednostkach. Mają do czynienia z najgroźniejszymi przestępcami, to właśnie oni interweniują w najtrudniejszych sytuacjach.

 

Czytaj również: 12 milionów zł. do podziału!
Można zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego województwa

 
W każdym Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej znajduje się jedna etatowa grupa funkcjonariuszy GISW. Łącznie w całym kraju jest ich 15, składają się z dwóch 8-osobowych zespołów. W skład każdej grupy wchodzą doskonale wyszkoleni, odporni na stres, w pełni zmobilizowani funkcjonariusze.

 

 
Czym się zajmują
Poza działaniami w nagłych sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa, funkcjonariusze grupy interwencyjnej realizują konwoje osadzonych szczególnie niebezpiecznych. Wspomagają oni także swoich kolegów w jednostkach podstawowych w zakresie kontroli cel i pomieszczeń czy zapobiegania zdarzeniom nadzwyczajnym. Duża część ich działalności to  szkolenia funkcjonariuszy jednostek okręgu krakowskiego z zakresu technik interwencyjnych, nie ustają także w doskonaleniu swoich umiejętności i podnoszeniu własnych kwalifikacji.
 
Nowa jednostka broni
W ramach okresowych szkleń, funkcjonariusze krakowskiej Grupy Interwencyjnej wzięli udział w treningu strzeleckim na terenie strzelnicy myśliwskiej LZD w Tyliczu. Tym razem ćwiczyli wykorzystanie karabinka szturmowego Beretta ARX 160, który od zeszłego roku wykorzystywany jest w naszej formacji. Służba Więzienna sfinalizowała przetarg na zakup Beretty ARX 160 kaliber 5,56 mm w lipcu 2018 roku jako część programu modernizacji więziennictwa. Do użytku wprowadzono ją w 2019 roku. Funkcjonariusze Służby Więziennej są pierwszymi w Polsce użytkownikami karabinków Beretta ARX 160. Obok polskiej Służby Więziennej, broń tego typu używana jest przez siły zbrojne i służby porządkowe w kilkunastu krajach. Jest to broń o konstrukcji modułowej, której głównymi cechami są niezawodność i ergonomia, przystosowana do obsługi przez strzelców zarówno prawo jak i leworęcznych. Karabinek jest wyposażony w cztery szyny montażowe, po zwolnieniu dwóch zatrzasków można łatwo wymienić lufę występującą w trzech podstawowych długościach, co pozwala na jego modyfikację w zależności od potrzeb wynikających z wykonywanych zadań służbowych bez użycia specjalistycznych narzędzi.
 
Trening czyni mistrza
Pierwsze godziny szkolenia poświęcono na trening bezstrzałowy, podczas którego omówiono charakterystykę techniczną, właściwości bojowe, zagadnienia budowy i obsługi nowej jednostki broni. To był także czas niezbędny na utrwalenie wiedzy o zasadach bezpieczeństwa, i aspektów prawnych użycia lub wykorzystania broni palnej w Służbie Więziennej. Najważniejszym elementem szkolenia było strzelanie do celu z wykorzystaniem amunicji ostrej. To istotny element treningu, który pozwala utrwalić prawidłowe nawyki związane z użyciem nowej broni palnej będącej na wyposażeniu formacji stosunkowo od niedawna. Pod czujnym okiem kierownika strzelania funkcjonariusze mieli okazję doskonalić kompetencje strzeleckie, nie tylko w zakresie postaw strzeleckich, ale także strzelania dynamicznego i sytuacyjnego, czy też podstawowe umiejętności gwarantujące bezpieczeństwo funkcjonariuszom GISW, osadzonym i osobom postronnym. Trenowano umiejętności właściwej oceny sytuacji, rozpoznawania i podejmowania decyzji w warunkach realizacji obowiązków służbowych, przy szczególnym nacisku na ćwiczenie form aktywnej ochrony konwoju, poruszania się w bezpiecznym szyku, wzajemną asekurację.
 
Opr. red
źródło i fot.: Służba Więzienna w Krakowie
 
Komentarze Facebook
Zobacz również
1 komentarz
  1. axx12 pisze

    wow super. chyba rzucę swoja firme It i będę zasuwal w panstwie pisowskim by chronić politykow klamczuszkow.

Zostaw odpowiedź