miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nasze typy wyborcze! Kto będzie rządził w Nowym Sączu? [Felieton]

2 2 909

No i wreszcie nadszedł ten czas. W najbliższą niedzielę stawimy się przy urnach, aby wybrać swoich przedstawicieli, tym razem do samorządu wszystkich szczebli. W ostatnich tygodniach w mediach i Internecie ukazało się wiele symulacji i analiz, które prezentowały szanse poszczególnych kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów, czy prezydentów. Ponieważ to już ostatni dzwonek i od godziny 24 w piątek obowiązuje cisza wyborcza, również i my postanowiliśmy przedstawić naszych faworytów w wyścigu samorządowym w naszym mieście. Spróbujemy to zrobić w sposób syntetyczny i konkretny, więc po prostu wytypujemy 23 osoby, które naszym zdaniem zdobędą mandat miejskich rajców w nadchodzącej kadencji. A już tuż po weekendzie okaże się, czy nasze spekulacje okazały się trafne, czy też funta kłaków nie warte.

Czytaj również: Uwaga! Na 3 tygodnie zamkną fragment obwodnicy Zachodniej Nowego Sącza

Więc po kolei.

Największą ilość radnych wprowadzi – naszym skromnym zdaniem – ponownie Prawo i Sprawiedliwość, a mandaty zdobędą: Iwona Mularczyk i Jakub Kruczek (okręg 1), Ilona Orzeł i Antoni Rączkowski (okręg 2), Ewa Stasiak-Kubacka i Miłosz Drożdż (okręg 3) oraz Michał Kądziołka i Błażej Targosz (okręg 4).

Drugi wynik osiągnie Komitet Ryszarda Nowaka zdobywając siedem mandatów. Przypadną one: liderowi Komitetu w okręgu 1, Józefowi Hojnorowi i Pawłowi Badurze w okręgu 2, Sylwii Kulczyk i Krzysztofowi Bulandzie w okręgu 3 oraz Edycie Brongiel i Teresie Cabale w okręgu 4.

Koalicję Nowosądecką w przyszłej Radzie Miasta będą reprezentować: Artur Bochenek (okręg 1), Maciej Prostko (okręg 2), Ludomir Handzel i Dawid Dumana (okręg 3) oraz Maciej Rogóż  (okręg 4).

Pozostałe trzy mandaty obejmą: Grzegorz Fecko w okręgu nr 1, Lesław Filas w okręgu nr 3 oraz Mieczysław Kaczwiński w okręgu 4. To będą jedyni przedstawiciele Platformie Obywatelskiej w Radzie Miasta kolejnej kadencji.

Natomiast pozostałe ugrupowania nie uzyskają wyniku uprawniającego do uczestnictwa w podziale mandatów. Uważamy, iż żaden z tych komitetów nie przekroczy nawet 5% progu, nie mówiąc już o wyniku gwarantującym zdobycie choćby jeden mandat.

Zaraz, zaraz, a co z najważniejszymi z wyborów? Co z wyścigiem do fotela prezydenckiego? Tutaj nie odważymy się prorokować. Pewne jest druga tura, a realna szanse, aby wejść do niej ma troje kandydatów: Iwona Mularczyk, Ludomir Handzel i Ryszard Nowak. W jakiej konkretnie konfiguracji odbędzie się prezydencka dogrywka oraz jakie faktyczne poparcie ma wspomniana trójka pretendentów jest – naszym skromnym zdaniem – nieprzewidywalne. Różnice mogą być równie dobrze niewielkie, jak i całkiem spore. Dużo zależy, czy Małgorzata Belska i Ryszard Wilk zaistnieją w tych wyborach, czy też ich wyniki nie przekroczą kilku procent wszystkich poprawnie oddanych głosów. To także wysokość ich poparcia wśród wyborców będzie determinować rozkład głosów na pozostałych trzech kandydatów. Trudna do przewidzenia jest także frekwencja wyborcza, choć naszym zdaniem będzie ono zdecydowanie niższa, niż w przypadku ostatnich wyborów parlamentarnych i nie przekroczy znacząco progu 60%.

Już w poniedziałek rano się wszyscy o tym przekonamy, a póki co słonecznego, kwietniowego weekendu, wolnego od nachalnej propagandy Państwu życzymy.

Dr Hyde And Mr Jekyll
Fot.: ilustracyjne 

 

Komentarze Facebook
Zobacz również
2 Komentarze
 1. LucyFere pisze

  Fajnie sie to czyta po wyborach, znajac wyniki.

  😈😈😈

 2. Świętopełk pisze

  Co fakt to fakt, a z tymi się podobno nie dyskutuje.
  Mimo całej moje niechęci do PLH to kampanię miał prowadzoną dobrze, a przeciwników raczej słabych i bez pomysłu.
  Co w połączeniu z PR i kreacją wizerunku, w których to PLH jest niedoścignionym wzorem dla całej reszty, dało taki a nie inny efekt. Chociaż ja osobiście nie spodziewałem się wygranej PLH juz w I rundzie.
  Jednak ponowne wystawienie IM przez PiS okazało się samozaoraniem a RN nie miał też za wiele do zaoferowania poza byciem antyPLH.

  Oczywiście można szukać dziury w całej kampanii PLH czy w zasadzie KN, czepiać się bannerów na każdej kamienicy i bloku GSM itp ale to i tak nic nie zmieni.
  Więc pozostaje życzyć PLH w tej kadencji realizacji przynajmniej 75% obietnic wyborczych zamiast np spalarni 🙂

  PS. Po raz pierwszy od dawna nie głosowałem na nikogo tym razem bo nie widziałem odpowiedniego kandydata.

Zostaw odpowiedź