miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Nowy Sącz: Umowa podpisana! Newag sprzedał elektryczne lokomotywy za ponad 45 milionów złotych

0 1 143

Firma Newag S.A. oraz PKP Cargo S.A. oficjalnie podpisały umowę dotyczącą zakupu trzech sześcioosiowych lokomotyw elektrycznych Dragon2. Zostaną one dostarczone do końca roku, a w planach jest sprzedaż kolejnych siedmiu. W tym niezwykłym wydarzeniu uczestniczył Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, który zwiedził sądecką spółkę.

 

Czytaj również: Umowa podpisana! Autobusy elektryczne wkrótce pojawią się na ulicach Nowego Sącza

 

– Dotrzymujemy słowa. Rząd Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy zadeklarował przed trzema laty, że polscy producenci będą partnerami przewoźników kolejowych, tych, którzy w sposób szczególny są nadzorowani, albo w których udziały ma polskie państwo. Bardzo cieszę się ze współpracy z Newagiem S.A. Spółka wpisuje się w produkcję pojazdów kolei przyszłości. Życzę, abyście utrzymywali ten poziom w dalszym ciągu – powiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystego spotkania w Newagu.

Lokomotywy Dragon2 zaprojektowane zostały w Nowym Sączu, na początek do PKP Cargo S.A. trafią trzy lokomotywy, natomiast w przyszłym roku planowane jest dostarczenie kolejnych siedmiu. Sześcioosiowa lokomotywa może ciągnąć składy powyżej 4 tysięcy ton.

– Myślę, że po ponad trzydziestu latach jest to pierwsza polska sześcioosiowa lokomotywa, która zostaje kupiona przez narodowego przewoźnika PKP Cargo S.A. Jestem z tego bardzo dumny – powiedział Zbigniew Konieczek, prezes zarządu spółki Newag S.A.

Zamówione lokomotywy Dragon2 zostaną dostarczone do PKP Cargo S.A. po otrzymaniu zezwolenia z Urzędu Transportu Kolejowego przez firmę Newag S.A. Szacunkowa wartość umowy wynosi ok. 45,3 milionów złotych netto. Warto zaznaczyć, że spółka PKP Cargo S.A. jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce oraz drugim w Unii Europejskiej. Wprowadzenie do eksploatacji lokomotyw Dragon2 pozwoli na poprawę efektywności procesu przewozowego.

Czytaj również: Prezes Newagu – Zbigniew Konieczek został Honorowym Obywatelem Nowego Sącza!

Agnieszka Michalik
Fot.: Agnieszka Michalik

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź