miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Od jutra akcja przesiewowych badań nauczycieli. Dzieciaki powrócą do szkół?

0 296

Już jutro, 11 stycznia rusza ogólnopolska akcja badania przesiewowego nauczycieli w kierunku koronawirusa. Testami zainteresowanych jest około 165 tys. nauczycieli i pracowników administracyjnych szkół. Minister edukacji i nauki na konferencji prasowej poświęconej przygotowaniom do powrotu uczniów klas I-III do stacjonarnej nauki w szkołach poinformował o “wejściu w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu dzieci do szkół po 17 stycznia”.

 

Czytaj również: Już nie będzie można nie przyjąć mandatów? Jest stanowisko Porozumienia

 

“To nie jest ostateczna decyzja o powrocie do szkół. To jest ogłoszenie wejścia w fazę praktyczną przygotowań do ewentualnego powrotu. O tym, czy ten powrót nastąpi, zdecyduje pan premier w przyszłym tygodniu, po dodatkowych konsultacjach z Radą Medyczną” – oświadczył minister edukacji i szkolnictwa wyższego Przemysław Czarnek.

Powiedział, że w ramach przygotowań odbywały się w grudniu i w styczniu “częste konsultacje z radą konsultacyjną ds. bezpieczeństwa w edukacji, w której skład wchodzą dyrektorzy różnych szkół z całego kraju, kuratorzy, a także specjaliści od epidemiologii i wirusologii”.

“Były to również konsultacje ministrów w terenie z samorządowcami, rodzicami i uczniami oraz oddzielne konsultacje z kuratorami oświaty, z głównym inspektorem sanitarnym i z Ministerstwem Zdrowia, a także analiza raportów organizacji pozarządowych i instytucji” – dodał.

Czarnek zaznaczył, że “to wszystko doprowadziło nas do rekomendacji, które zostaną przekazane dyrektorom szkół na wypadek, gdyby rzeczywiście decyzja w przyszłym tygodniu mogła być pozytywna co do powrotu klas I-III do stacjonarnej nauki w szkołach”.

Czarnek zaznaczył, że w ramach praktycznej fazy przygotowań do ewentualnego powrotu dzieci do szkół rusza ogólnopolska akcja badania nauczycieli. Dodał, że rozpocznie się ona w najbliższy poniedziałek 11 stycznia i potrwa do 15 stycznia.

“W sobotę i w niedzielę nauczyciele będą mogli się dowiedzieć o wynikach swoich badań na obecność koronawirusa” – zaznaczył. Wskazał, że testy przesiewowe będą dobrowolne i bezpłatne i zostaną nimi objęci nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych oraz pracownicy administracyjni tych szkół.

P.o. główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka poinformował, że do testów zgłosiło się około 165 tys. nauczycieli i pracowników oświaty. Dodał, że badania zostaną przeprowadzone w ponad 600 punktach wymazowych, które zostały zorganizowane na bazie laboratoriów inspekcji sanitarnej, punktów drive-thru, a także punktów WOT i mobilnych punktów wymazowych. W ramach WOT ma to być 130 punktów.

Saczka zaznaczył, że informacje o tym, gdzie przeprowadzić badania będą w zdecydowanej większości wysyłane osobom zainteresowanym w wiadomościach SMS. Będą je również mieli powiatowi oraz wojewódzcy inspektorzy sanitarni. Dodał, że wyniki testów będą zarejestrowane w systemie EWP i będą dostępne w Internetowym Koncie Pacjenta.

Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym – zaznacza MEiN. Decyzja jeszcze nie zapadła. Resort podał, że przygotowano odpowiednie wytyczne m.in. dotyczące zasad organizacji zajęć.

Od 23 grudnia do 3 stycznia w szkołach była przerwa w nauce w związku ze świętami Bożego Narodzenia. Następnie 4 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe dla wszystkich uczniów w całym kraju, które potrwają do 17 stycznia.

źródło: PAP
fot. pixabay.com

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź