miastoNS
Portal informacyjny | Nowy Sącz

Punkty gastronomiczne ze skróconym czasem funkcjonowanie! Ograniczenia również na weselach

0 3 725

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wprowadzeniu nowych obostrzeń związanych ze strefą czerwoną, strefą żółtą i strefą zieloną. W dwóch przypadkach znacząco zmniejszono limity uczestników zgromadzeń – w tym wesel. Dodatkowo w życie wejdzie nowy typ obostrzeń związany z gastronomią. W strefie czerwonej pojawi się zupełnie nowe obostrzenie – ograniczenie działalności restauracji, pubów i barów do godziny 22. Obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu zostanie rozszerzony i będzie obowiązywał również w strefie żółtej, a nie jak dotychczas tylko w strefie czerwonej.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-obostrzenia-na-weselach-minister-niedzielski-zapowiedzial-no,nId,4761739#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

 

Czytaj również: W Nowym Sączu powstanie pomnik upamiętniający nowosądeckich Żydów? Jest inicjatywa i sponsor

 

W ostatnim tygodniu mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem liczby zachorowań. Teraz ta liczba wyraźnie przekroczyła tysiąc – powiedział podczas konferencji Adam Niedzielski. Minister zdrowia podkreślił, że to konsekwencja “przywracania normalności” – powrotu do pracy czy szkół. – Rośnie liczba interakcji społecznych – zaznaczył Niedzielski. W jego ocenie najważniejszym wskaźnikiem dotyczącym pandemii jest liczba zajętych łóżek i liczba osób pod respiratorami.

Zmieniamy nastawienie. Patrząc na ścieżkę rozwoju pandemii, będziemy zaostrzali (…) strefowo walkę z epidemią. W zależności od skali zachorowań (…) będziemy stosowali nowe narzędzia – zapowiedział minister zdrowia.

I wyjaśnił, że w strefie zielonej limit osób uczestniczących w zgromadzeniach zostanie zmniejszony ze 150 do 100. W strefie żółtej limit wynosił 100 osób, teraz zostanie zredukowany do 75. W strefie czerwonej limit pozostanie na poziomie 50 osób.

Nowe obostrzenia. W strefie żółtej nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych
W strefie czerwonej pojawi się nowy typ obostrzenia, którego jeszcze nie było w naszych regulacjach – przyznał Niedzielski. Dojdzie do ograniczenia działalności punktów gastronomicznych do godz. 22. – Wynika to z tego, że kończy się sezon letni, ogródki są likwidowane, a to one zapewniały większy poziom bezpieczeństwa – powiedział minister zdrowia.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust na wolnym powietrzu będzie wprowadzony zarówno w strefie czerwonej, jak i w strefie żółtej. 

Szpitale zakaźne przy tej liczbie napływających pacjentów zaczęły odczuwać problemy – przyznał Adam Niedzielski. I podziękował za głosy w tej sprawie m.in. od prof. Krzysztofa Simona oraz prof. Roberta Flisiaka.

Minister zapowiedział modyfikację schematu walki z pandemią. – Ten poprzedni model, w którym po dodatnim wyniku kierowaliśmy pacjenta do szpitala zakaźnego (…), był dobry w granicach dziennego przyrostu mniej więcej na poziomie 500-1000. Mamy inną rzeczywistość (…) – przyznał Niedzielski.

Nowa propozycja zakłada, że pacjent z dodatnim wynikiem wróci do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub do lekarza na poziomie “szpitalnictwa COVID-owego”. Lekarz oceni, na ile przebieg choroby ma charakter ciężki lub lekki, analizując objawy. Jeśli objawów nie będzie, lekarz może nakazać izolację domową.

Koronawirus. Nowe obostrzenia i zmiana w schemacie. Zostanie wydane rozporządzenie
Minister zapowiedział wydanie rozporządzenia, w którym zostanie opisany schemat zajmowania się pacjentem z podejrzeniem koronawirusa oraz osobami z potwierdzonym zakażeniem.

– Liczba łóżek na razie jest wystarczająca. Nie spodziewamy się, żeby ich zabrakło – powiedział minister zdrowia. I zaznaczył, że łóżek w sieci szpitalnej przeznaczonej do walki z COVID-19 jest obecnie 8 tys.

– Przygotowaliśmy w tych obszarach, które szczególnie teraz dominują, jeśli chodzi o wzrost zachorowań, zwiększoną bazę łóżkową – powiedział Niedzielski. Najwięcej nowych łóżek pojawia się w województwie małopolskim i kujawsko-pomorskim.

Źródło: PAP
fot. archiwum

 

Komentarze Facebook
Zobacz również

Zostaw odpowiedź